Categories
מאמרים

פילינג זה טוב או רע?

פילינג של העור משמעותו התקלפות העור אך ישנו עור מתקלף שהוא בעייתי ולא נעים ויש עור אנו מקלפים בכוונה כחלק מטיפול קוסמטי המאפשר לעור להתחדש ולהיראות צעיר יותר. אם אתם סובלים מער מתקלף זה סוג של גיהנום, מדובר בחוויה ממש לא נעימה שנובעת כנראה מחשיפה מוגזמת לשמש. לעיתים מדובר בסיבות אחרות פרט לשמש שגרמו לעור להיפגע בצורה כל כך קשה שהוא צריך למות ולהתקלף. אם אתם סובלים מבעיה שכזו אז חשוב מאוד להבין את הסיבות לה ובהתאם להן לטפל בה כדי להקל על החיים שלכם ככל האפשר.

פנים יפות

בטיפולים קוסמטיים לעומת זאת נעשה שימוש מושכל בחומרים כימיים הגורמים לשכבת העור העליונה למות ולהתקלף וכך להיפטר מעור שניזוק בצורה קוסמטית אך עדיין נותר לתפקד ולא התקלף מעצמו. מכיוון שמדובר בחומרים מסוכנים, לרוב סוגים של חומצות, חשוב מאוד לבצע את הטיפול אצל גורמים מקצועיים ומנוסים שמאושרים לטפל בעור הפנים ויודעים איך לעשות זאת. כל שכן כאשר מדובר בטיפול פילינג עמוק בו החומרים חזקים במיוחד. מכיוון שעור הפנים כל כך בולט וכל נזק הכי קטן שבו פוגע מאוד בנראות הכללית ובהופעה החיצונית יש להיזהר מנזקים כאשר מטפלים בו. חשוב מאוד לא לנסות לעשות שימוש בהתקלפות טבעית של העור כדי להחליף טיפול מקצועי של פילינג קוסמטי. ישנם מקרים שבהם נתקלתי בנשים שניסו לגרום לעצמן לכוויות שמש בפנים על ידי הימנעות משימוש בקרם הגנה וחשיפה מוגזמת לשמש על מנת להביא להתקלפות עור הפנים לאחר מספר ימים. כמובן שמדובר בתהליך לא ממומלץ שמביא להחמרת המצב הקוסמטי בטווח הקצר ואינו בטוח יפתור את הבעיה בטווח הארוך, מלבד זאת יש גם את העניין של הגברת הסיכון לסרטן עור כתוצאה מחשיפה לא מבוקרת לשמש. ניסיונות אחרים כוללים שימוש בחומרים כימיים בבית כדי לבצע פילינג ביתי, פה כבר מדובר בתהליך מבוקר יותר ובטוח יותר בהנחה ונעשה שימוש בחומרים ייעודיים לכך אשר עברו את כל האישורים וכמובן שחשוב כי המטופלת תהיה בעלת ניסיון או כזו שעברה הדרכה צמודה בטיפול מסוג זה. האפשרות המועדפת כאמור היא פנייה לטיפול מקצועי אצל גורם מקצועי שיבטיח הן את הצלחת הטיפול ואת בטיחות המטופלת.
המאמר מתבסס על מידע מאתר ד"ר איימס.

Categories
מאמרים

אמי, בת דודתי ומגזין ל"אשה"

הופתעתי לקבל את מגזין "לאשה" לביתי, הרי אינני מנויה עליו ואינני נוהגת לקרוא בו. מכתב מהעורכת שצורף למגזין הסביר לי את התעלומה. העורכת כתבה במכתב המצורף שהתרגשה מבת דודתי ומאהבתה המרובה לאמי שהייתה מנויה כל חייה על המגזין מיום שיצא לאור ועד יום הסתלקותה מהעולם הזה. היא ומשתתפת בצערי ומזמינה אותי להמשיך את דרכה של אמי ולעשות מנוי על המגזין.
כמובן שמיד התקשרתי לבת דודתי אילנה, שנהגה בצעירותה להגיע כל שבוע לביתנו לקחת את המגזין של השבוע שעבר ולקרוא בו. אילנה ספרה לי שאמי, שנפטרה לא מכבר, מקושרת אצלה להרבה ציוני דרך בחייה ואחד מהם זה מגזין לאישה. היא זוכרת היטב את הימים האלה שהגיעה לקחת את המגזין, את ההמלצות של אמי לאיזה כתבות כדאי שתשים לב, את השיחות הקטנות שלהן על כתבות מהשבועות הקודמים. היא זוכרת איך המגזינים הגיעו אליה ישרים לגמרי כאילו לא קראו בהם. היה ברור לה שאמי קוראת במגזין בזהירות כדי לא לקמטם מתוך מחשבה שיגיע אליה ממש כחדשים כדי שגם היא תהנה מהם כשם שאמי נהנתה.
בת דודתי ספרה לי שבשבעה של אמי היא נכנסה לאחד החדרים בדירה ומצאה שם ערמה של מגזינים והרגישה כאילו אמי שמרה עליהם עבורה, זאת למרות השנים הרבות מאוד שחלפו מאז המגזין האחרון שלקחה מאמי. מיד גמלה בה החלטה להתקשר למגזין "לאשה" ולספר להם על האישה המופלאה הזו, הדודה שכל כך אהבה, שהייתה מנויה על המגזין מאז שיצא לאור ועד יום
מותה.
בת דודתי סיפרה לי שהתקשרה למערכת, ששוחחה עם אישה נעימה סיפרה לה על אמי, על האישה הזו שהייתה בצעירותה עם קום המדינה בגולני והשתתפה ככוח נשי תומך לוחמים בכיבוש אום רשרש הלא היא אילת. (סיפור שאני כבתה אהבתי לשמוע שוב ושוב. לסיפור על התחרות בין שני
הכוחות שהתקדמו לאום רשרש והרצון של כל כוח להגיע ראשון ועל כך שהכוח השני השיג את הכוח שאמי השתלבה בו). ועוד כהנה וכהנה סיפורים על אמי מתוך כוונה לעורר בהם עניין לכתבה במגזין שלהם על האישה הנפלאה הזו שהיא אמי. בת דודתי אף ספרה לי שאמרו לה שישקלו אך מהשיחה הבינה שככל הנראה לא יכתבו כי זה לא מתאים לרוח המגזין. היא לא ספרה לי כי קיוותה בכל זאת שיכתבו והיא תוכל להביא לי את המגזין עם הכתבה.

Categories
החיים

השתלת עצם

עם הגיל או בשל נטיות גנטיות או בעיות בריאותיות יכולה לחול הידרדרות במצב עצם הלסת. אם מצב העצם מתדרדר עד כדי כך שלא ניתן לבצע השתלת שיניים משום שהלסת אינה יכולה לתמוך בהברגות ולא ניתן לעשות שימוש בשתלים קצרים יש צורך בהשתלת עצם. הטכנולוגיה היום אמנם מאפשרת לבצע את ההשתלה ללא כאב קיצוני אך עדיין מדובר בחוסר נוחות ועלות כלכלית משמעותית. החומר להשתלת העצם לרוב נלקח מבעלי חיים או משיניים שהוצאו מגופו של המטופל או מעצמות אחרות בגופו של המטופל. החומר המושתל נהפך בגופו של המטופל לעצם לכל דבר וכך מאפשר את ההשתלה. אך מכיוון שהתהליך לוקח זמן מדובר לעיתים על ארבעה עד שישה חודשים כדי לאפשר את ההטמעה המוצלחת.

פרט לתרומה שלה להצלחת השתלת השתלים, השתלת עצם בין אם השתלת עצם בלסת התחתונה או בעליונה, מאפשרת תפקוד תקין יותר של הפה ושיפור החיוך והבעות הפנים. כמו הליכים קוסמטיים ורפואיים אחרים ישנם לא מעט מטופלים המעדיפים לבצע חלק מהתהליך או כולו במדינות עם רמת חיים נמוכה יותר מה שמאפשר לבצע את התהליך בעלות נמוכה יותר. מכיוון שמרבית השלבים אינם מכוסים ביטוחית לרוב אז אין משמעות האם הם מבוצעים במדינת המגורים של המטופל או במדינה אחרת. כמובן שבמקרה של סיבוכים או טיפול ברמה לא נאותה המטופל עלול למצוא עצמו באמצע סאגה לא פשוטה ויקרה הן מבחינת זמן, כאב, כסף והתעסקות. לאחר השתלת העצם לרוב מתבצעת השתלת השתל בשלושה שלבים עיקריים: השתל עצמו שעשוי מטיטאניום ונראה כבורג או עמוד ומוברג אל תוך הלסת. המשענת או התומך העשוי מטיטאניום, זהב או פורצלן ומחובר אל השתל, למעשה מדובר בחלק שמחבר את השתל אל הכתר עצמו והחלק השלישי הוא הוא הכתר העשוי לרוב מפורצלן או ממתכת או משילוב של השניים. השתל נעשה כך שיותאם לשיניים האחרות בפה ויחובר אל המשענת. התהליך כולו כאשר כולל גם השתלת עצם וגם השתלת שיניים יכול לקחת גם שנה בהתאם להחלמה של הלסת והחניכיים בין שלב לשלב. כמובן שזה ללא סיבוכים אפשריים כגון זיהומים, או חוסר התאמה בחיבורים, נעילה של הלסת ובעיית לחצים וכולי.

Categories
החיים

מחלת האנטישמיות

בשם סבא וסבתא, הדודים והדודות שלי שנרצחו על ידי הצורר הגרמני באירופה שטופת השנאה ליהודים, בשם בני דודי ובנות דודותי, שלא זכו להיוולד כי מוח שטני החליט שהם לא ראויים לכך, אני מודה לפרנק ואלטר שטיינמאייר נשיא גרמניה על מילותיו: "חברנו כאן היום כדי לומר לא לאנטישמיות, לא לשנאה….אני אסיר תודה על כך שהיום אנחנו מתחייבים לעולם שזוכר את השואה – עולם ללא רצח עם."…

אבל איך אני, אתה, את כולנו יחדיו נעשה שהאנטישמיות הגואה בעולם לא תוביל לרצח העם היהודי מחדש??? נראה לי שהפיתרון מצוי בדברי איש חכם שאמר לאחרונה שהאנטישמיות היא מחלה! כן, מחלה בה חולה העולם, וכמו במקרים לא מעטים של מחלה מטפלים גם כאן בסימפטום ולא בגורם המחלה, וכך נוצר מצב שהמחלה לא מוגרה, היא נרדמה אך כעבור זמן פורצת מחדש. ויש לא מעט ספרים על כך בכל חנות ספרי קודש

טקסים מכל סוגם ומינם, גם כאלה שמביאים שועי עולם ליד ושם כדי לומר: אשמנו, חטאנו, בגדנו, נטפל במחלה ששוב פרצה. אולי יעלו מודעות, אך לא ימגרו את מחלת אנטישמיות מהעולם. אותו איש חכם לא רק אמר שהאנטישמיות היא מחלה, הוא אף הצביע גם על הגורם למחלת האנטישמיות ששוב מכה בכל כוחה, הוא הוסיף ואמר שהסיבה האמיתית לשואה הם שני כוחות הטבע, חיובי ושלילי שלא נמצאים בקשר נכון ביניהם ויוצרים קצר ביניהם.

את הכוח השלילי אנו רואים יום יום: עוד ילד יהודי שירקו בפניו, עוד התנכלות ליהודי שהולך לתומו ב"שטראסה" השלווה, עוד בית כנסת שבריונים פורצים אליו, שריפת ספרי קודשועוד ועוד כהנה ברחבי העולם. אך מהיכן נמצא את הכוח החיובי שיהיה בקשר נכון עם הכוח השלילי כדי שהזרימה תהיה הרמונית וטובה ליהודים ולעולם??? 

יש לנו את השיטה: חיבור של אהבה מעל ההבדלים, מעל הדעות השונות, מעל האגו הרוצה לעצמו בלבד, מעל לאני ולא לך, מעל השנאה שהתפשטה בכל שורות העם. זה הזמן לבנות קשרים של אהבה: חיבור של אני בשבילך, הקשבה וקבלה, גם ללא הסכמה, לדעה שלך, התעלות מעל האגו הרוצה לעצמו ובמקום זאת להעניק לך. זה למעשה מה שהנחילו לנו מאז ומעולם, לכל אורך חיי העם: "ואהבת לרעך כמוך" שנכון לנו אז ובמיוחד עכשיו! כוח חיובי של אהבה שיהיה בקשר נכון עם הכוח השלילי של השנאה, שני כוחות טבע שמתוכם תצמח תרופה אמיתית למחלת האנטישמיות הנוראה.

Categories
החיים

האם הודו מאמצת את טרנד הטפטים העולמי?

לאחרונה ניתן למצוא בתקשורת ההודית יותר ויותר כתבות על טפטים מעוצבים מודרניים או טפטים מדהימים שיעשו נפלאות לעיצוב הבית של הקוראים או הקוראות. להודים משיכה מסתורית לתבניות עיצוביות החוזרות על עצמן ברזולוציה גבוהה באופן שמעודד אינטראקציה רגשית של הצופה עם העיצוב עצמו. במאמר האחרון שקראתי בנושא הוצגו מספר סוגי עיצוב לצד החינוך בדבר החשיבות של הכרת החלל, גודלו והסקייל שלו לפני שבוחרים את הטפט הנכון עבורו. המאמר גם דן ביתרונות ובחסרונות של בחירת טפטים נוכחים פחות, טפטי רקע מה שנקרא אשר יכולים להחזיק שנים מטעם היותם משעממים בבסיסים ורק מהווים רקע לתפאורה אחרת או לאביזרי עיצוב אחרים. אפשרות אחרת כמובן היא מה שנקרא קיר בולט ובולט, קיר מרכזי שאותו מטפטים בטפט מעוצב בצורה בולטת ומשמעותית כך שיהווה את הנקודה המרכזית לתשומת הלב העיצובית. באפשרות זו לרוב בוחרים אלמנטים עיצוביים גדולים ומרכזיים למקם בחלל לצד אותו הקיר.

האפשרות השלישית היא טפט בעל אמירה משמעותית אך לא קיצוני או בעל נראות משמעותית מדי. בקטגוריה זו נראה כי ההודים מתגעגעים לימי האמפריה הבריטית עם טפטים שנראים כאילו הם לקוחים מהתקופה הויקטוריאנית. כנראה שגם מנעד הצבעים והגוונים לא היה זוכה לפופלריות רבה בישראל כיום, הדוגמאות שהוצגו במאמר לקחו אותי לכיוון שנות השבעים או השמונים שלנו בתל אביב. פרט לדגש העיצובי גם ניתן דגש על סוג החומרים והעמידות שלהם בתנאי מזג אוויר שונים מה שכנראה הוא שיקול מרכזי מאוד בחלקים מסוימים בהודו.

הקטגוריה האחרונה יכולה בקלות להזכיר לחלקכם את המשרדים בתל אביב בשנות השבעים המאוחרות או השמונים המוקדמות. כאשר ראיתי אותם ציפיתי לצידם לראות גברים ונשים עם תספורות קרה ומכנסיים צמודים אך ארוכים הנפתחים לקראת הנעליים ויזהר כהן התנגן בראשי עם שירים שכיכבו בערוץ הראשון בפריים טיים. מכולם אהבתי במיוחד טפט בגווני כחול בצורה של עיגולים וגלים המחולקים לקוביות בצורה שנראית כמו עבודת הדבקה לא מקצועית עד שצוללים אל דוגמת הטפט ומבינים כי זוהי התבנית בעצמה.

Categories
מאמרים

סוגי ניתוחי אף וניתוחי סינוסים

ניתוח ספטופלסטי הוא ניתוח אף שמטרתו לתקן את התעלות המחולקות בתוך האף. הספטום הוא הקיר מעצם וסחוס המחלק את האף לשני נחיריים שונים. כאשר יש עיוות בספטום או כאשר הוא זז לאחד הצדדים נוצרות בעיות נשימה וכן בעיות נראות, לעיתים מדובר בבעיה מולדת אך לרוב היא נוצרת כתוצאה מפציעה.

ניתוח טורבינופלסטי הוא ניתוח שמטרתו להקטין את קונכיות האף שהן המבנים שנמצאים לאורך צדדי הדופן של האף אשר יכולים להתנפח ולגרום לחסימה באף על ידי הקטנת גודלם ניתן לשפר את הנשימה ולעיתים גם את מראה האף. ניתוחי סינוסים המכונים בעברית גת או גיתות האף הם ניתוחים שמבוצעים בחללים הפנימיים בתוך האף. ניתוחים שונים נועדו לטפל בבעיות שונות בסינוסים אלו – ישנם סינוסים עליוניים שממוקמים בין העיניים ובאיזור גשר האף. חלק זה הוא מרכזי בגרימת זיהומים של הסינוסים משום שכולם מתנקזים דרכם או לידם. כלומר אם סינוסים אלו חסומים זיהום יכול להתפשט מהם אל יתר הסינוסים. מטרת הניתוח במקרה זה היא להסיר את הרקמה המזוהמת או את העצם שעלולה לחסום את הניקוז הטבעי. ניתוח אף מחיר: המחירים של שני הניתוחים אינם דומים בהכרח וחשוב גם לברר את מידת השתתפות הביטוח בכל אחד מהם. מכיוון שמדובר בניתוחים רפואיים ולא קוסמטיים כמו מתיחת בטן אז סביר להניח שהכיסוי מלא.

ניתוח אחר הוא ניתוח להסרת פוליפים שנחשב הליך רפואי שגרתי ולא מסובך. פוליפים הם בלוטות רכות שמופיעות בתוך תעלות האף ועלולת לגרום לחסימת דרכי האוויר ולפגוע בחוש הריח. ההליך מתרחש לרוב תחת הרדמה מלאה ובאמצעות טלסקופ המועבר בתוך האזור הויזואלי של האף. מכשיר מיוחד שנקרא מיקרודברידר משמש להסרת הפוליפים עצמם. כאשר מדובר לא רק בפוליפים אלא גם בדלקות הנלוות אליהם בצורה קיצונית בסינוסים נדרש ניתוח שמסיר גם את הפוליפים וגם את הרקמות הנגועות בדלקת שלרוב גורמות לנפיחות שיוצרת את הצורך בניתוח. בניתוח מוחדר אנדוסקופ לנחיר בדומה להליך שנעשה בהסרת פוליפים רק שפרט להסרתם ניתן גם להרחיב את תעלות הנשימה כדי להקל על הנשימה ולטפל ברקמות הנגועות. כל הניתוחים המטפלים בסינוסים לרוב לא משפיעים על התצורה החיצונית של האף ולכן לא דורשים מרכיב קוסמטי שילווה אותם אלא מדובר בהליך שהוא שברובו רפואי פונקציונלי.

Categories
מאמרים

מה מיוחד כל כך בים המלח?

ים המלח נחשב אחד מאתרי התיירות המושכים ביותר בעולם והייחודיים ביותר בגלל ריכוז המלחים והמינרלים הגבוה במים וכן בגלל האקלים המדברי ששניהם יחד יוצרים את התנאים המושלים לטיפולי ספא ובריאות שהפכו את ים המלח לכל כך מיוחד. האגם מושך מאות אלפי תיירים מדי שנה השואפים לחופשה רגועה ובריאותית בנוף המדברי ובציפה ללא הפרעות על מי המלח העשירים של האגם.

השילוב בין ים המלח, המלחים עצמם והבוץ המופק מתוכו, בוץ ים המלח, מכיל ריכוז גבוה יותר מכל אגם או ימה אחרת בעולם בכל הנוגע למינרלים ולמלחים ייחודים כמו קלציום, פוטסיום, מגנזיום וברומיד. אפילו באוקיאנוס לא ניתן להגיע לריכוז כזה של מלחים ומינרלים. הריכוז הזה עושה טוב מאוד לעור שלנו כפי שאנו יודעים מההיסטוריה של טיפולי ספא ויופי כמו גם ממצאי המחקר של המדע המודרני. הוא לא רק מזין וממשמר ומחדש את העור שלנו אלא גם מכיל חומר אנטיבקטריאליים יחודיים. מגנזיום גופרתי לדוגמא שנמצא בריכוז גבוה יחסית בים המלח נודע בכל העולם בתכונות החיטוי שלו וזו הסיבה שמוצרי ים המלח משמשים פעמים רבות בטיפול בנגעי או מחלות עור שונות וקיצוניות.

אך לא כולם יכולים להגיע לים המלח לחופשה וגם אם מסוגלים הרי שמדובר בעיתים רחוקות למדי וזו הסיבה שחברות רבות מפיקות את אוצרות ים המלח ואורזות אותן כתכשירים ומוצרים קוסמטיים כגון קרם לחות לפנים ואסתטיים שמסייעים לכל אדם להנות מים המלח בביתו ובחדר מקלחתו. עם זאת עדיין רבים מהאנשים בעולם חוששים לרכוש מוצרים מים המלח מבלי לדעת שאכן מדובר בים המלח, זו הסיבה שרבים בוחרים לרכוש את מוצרי ים המלח דווקא בישראל. אך מכיוון שרוב התיירים אינם בהכרח מגיעים פיזית לים המלח נפתחו חנוית של מוצרי ים המלח גם באילת, בירושלים, בתל אביב וביעדים תיירותיים נוספים בישראל. אחת הביקורות המובילות כלפי תחום זה, בדיוק כמו כלפי חנויות היודאיקה היא המחירים הגבוהים שמשמשים מעין מלכודות תיירים ומוציאות שם רע לכל חווית הביקור בישראל וניצול התיירים. אך כיום האינטרנט עם העושר העצום של האתרים והמוצרים מאפשר לתיירים להשוות מחירים ולרכוש את אותם מוצרים במחיר סביר והוגן.

Categories
מאמרים

הבלדה על בני ברוך

ביום העצמאות ה- 36 למדינת ישראל שר לה שלמה ארצי את "הבלדה על ברוך ג'אמילי". הנרטיב של אותו שיר עורר סערה גדולה בגלל היותו גרפיטי אישי שנכתב בזפת על מבנה של משאבת מים בדרך "באב אל וואד" –  פלמ"ח ברוך ג'אמילי פ"ת 1948

בעקבות השיר נמחקה הכתובת על הקיר. בשנת 2011  שוחזר אותו מבנה וחודשה הכתובת של ברוך ג'אמילי.

באותו קיץ יצא עם ישראל לרחובות  ב"מחאת רוטשילד" ויחד איתו יצאה לרחובות הבלדה של "בני ברוך– קבלה לעם"  שחרטה על דגלה את הכתובת- "לא ימין ולא שמאל הערבות מעל לכול", והנרטיב שלו "כשדלק  הערבות האנושית ואהבת הזולת הוא המניע את הרצון לבנות חברה חיובית ותומכת, חיי האדם מקבלים משמעות. כי אז הוא עוזר לעשות חיי האחרים יפים יותר" חברה כזו ניתן לבנות באמצעות שיטת האיחוד הנרכשת ומתממשת דרך חכמת הקבלה. 

בהדרכתו והובלתו של הד"ר מיכאל לייטמן תלמידו של הרב"ש מממשים חכמה זו כ- 2 מליון תלמידים ברחבי העולם ועל שם רבו ברוך שלום קרא להם הד"ר לייטמן- "בני ברוך".  "בנֵי ברוך " עושים ימים כלילות בלהפיץ את החכמה להמוני העם כמערכת ערכים מובילים בכל תחומי חיינו. דרך "זהר לעם" עם פירוש הסולם ודרך ספריית מקובלים וכתביו של הד"ר מיכאל לייטמן. 

דרך  2 עיתונים, עיתון "האומה"  ועיתון נשים חברתי "ישראלית" עובר המסר של איחוד העם. דרך המדיה האינטרנטית והרשתות החברתיות היא מביאה לידיעת  ההמונים את האפשרויות השונות שניתן להשיגה- מקמפוסים דרך קורסים קצרים  ייעודיים, ועד למאמרים וכתבות המופעים באתרים שונים מתאמה, כולל כנסים רבי משתתפים אליהם מוזמן הציבור הרחב.

בקיץ  2019 שנת העצמאות ה- 71 למדינתנו, נשמע כבר ברמה "קולו של הטרובדור" המספר על שיטת האיחוד והחיבור מבית "קבלה לעם". זו שתיתן את הפתרון לבעיותיה של החברה הישראלית  ועל המעגל הגלובלי שיצרו "בני ברוך" למימוש ערכי הקבלה וחזונה, שישפיעו ליצירתו של העולם כטוב יותר להתחיל כבר עכשיו לקרום  עור וגידים .

ועל כך נגיד אמן.

Categories
מאמרים

בין הגיל השני לגיל השלישי

זוכרים את הרגע שהבאתם לראשונה ילד לעולם? הייתם צריכים ללמוד מקצוע חדש לחלוטין – הורות. להבין בבגדי ילדים, בציוד מיוחד לגילאים שונים ופתרונות מזון ומחלות שייחודיות רק להם. כמה שעות ישבתם באינטרנט או בשיחות עם אימהות ואבות אחרים כדי ללמוד ולהתמקצע? כנראה שהרבה ובילד השני והשלישי פחות וכך עד שהפכתם להורים מומחים. ובכן אולי לא תשמחו לדעת זאת אבל תהליך דומה יקרה לכם עם ההורים שלכם כאשר הם יזדקנו ויגיעו לגיל שבו יצטרכו תמיכה וטיפול.

אתם תצטרכו ללמוד על בריחת שתן, פתרונות ניידות ואמצעים אחרים שיוכלו להקל על חייהם ועל האתגרים שמביאה איתה הזקנה. כמו בכל דבר בחייהם גם במקרה הזה אני תמיד מעדיף ללכת למומחים, לאנשים שזו הפרנסה שלהם – לעזור לאנשים עם בעיות דומות לשלי. אני מודה שבהתחלה לא ידעתי כלום על כסא גלגלים או על ידיות אחיזה למקלחת, הגבהה לאסלהעל מוצרי ספיגה או על מקלות הליכה אבל כשנכנסים לזה, במיוחד בעזרת אנשי מקצוע, מגלים שהשד לא נורא כל כך. הכל אפשר ללמוד וזה תלוי רק ברצון ובנחיצות ולא בשום דבר אחר. אתם צריכים להבין שאין לכם ברירה, שחוסר הידיעה תעלה לכם יותר בטווח הארוך ועדיף להכיר זאת כבר בהתחלה.

מאוד דומה למה שקורה עם פנסיה – שאנשים משלמים הון על פנסיה רק בגלל שזה נראה להם רחוק ולא רלוונטי ורק בגלל שהם לא טרחו להתמקצע בזה ולרדת לפרטים הקטנים. ישנן נקודות כאלו בחיים כמו פנסיה, בניית בית, רכישת רכב – שהעלויות של הטעויות הן פשוט יקרות מדי בכדי להרשות לעצמכם לא לרדת לפרטים ולא להבין דברים לעומקם. ברור גם שבפעם הראשונה תעשו טעויות ולא תדעו הכל, מאוד דומה למה שקרה לכם עם הילד הראשון, אבל עם הזמן והניסיון תלמדו כיצד לעשות דברים ולכן נכון גם להעביר זאת הלאה לאחרים שיוכלו להיעזר מאותו הידע. אתם תגלו, בדיוק כמו בהורות, שעצם הלימוד וההסבר למישהו אחר גורם לכם להבין את הדברים טוב יותר ולהתמקצע אף יותר. אז השאלה האחרונה אולי היא מתי כדאי להתחיל ללמוד על כך? התשובה שלי היא כשאין ברירה.

Categories
מאמרים

9 עובדות על ביטקוין

    1. העיסקה הגדולה ביותר בביטקוין היתה בסך 194,933 ביטקוינים שבזמנו היו שווים קצת פחות מ136 מיליון דולר.
    2. ביטקוין הוא המטבע עם הביצועים הטובים ביותר יחד עם הדולר האמריקאי במשך שלוש פעמים בארבע השנים האחרונות וכנראה שב2017 הוא עומד לשבור את כל השיאים הללו.
    3. תאילנד היתה המדינה הראשונה בעולם שאסרה על שימוש בביטקוין בשנת 2013, שנה לאחר מכן הבנק המרכזי טען שההנחייה אינה חוקית אך המליץ לא לעשות שימוש במטבע. מדינות נוספות שלא אהבו את המטבע הן בנגלדש, איסלנד, בוליביה ואקוודור. לעומתן בן המדינות שאימצו בחום את המטבע ניתן למצוא את אסטוניה, ארה"ב, דנמרק, שוודיה, הולנד, אנגליה וכמובן סין.
    4. ישנם אתרי פרילנסרים כגון XBTFreelancer שמאפשרים קבלת שכר בביטקוין. בעבר היו לא מעט שירותים ומשחקים ששילמו בביטקוין עבור צפייה בפרסומות או משחק במשחקים מסוימים. סכומים שבמונחים של היום שווים הון משמעותי.

5. בשנת 2013 לFBI היה את אחד מחשבונות הביטקוין הגדולים בעולם עם סך של 144,000 ביטקוינים ששווים נכון להיום כמעט 700 מיליון דולר.

6. בסקר שנערך בשנת 2015 65% מהאמריקאים עדיין לא ידעו מהו ביטקוין. ההנחה היא כי המודעות גדלה מהותית בשנת 2017 עם החשיפה התקשורתית הרבה למטבע.

7. שוד הביטקוינים הגדול – בשנת 2014 התרחש אחד ממקרי השוד הגדולים בהיסטוריה עם הפריצה לחשבונותיה של חברת המרת המטבעות Mt. Gox שפשטה בעקבותיו את הרגל. בשוד נעלמו כ80 אלף ביטקוינים שכ650 אלף מהם לא נמצאו עד היום. מדובר במונחים של היום במעל לשלושה מיליארד דולר.

8. המיליונים שהלכו לפח – סיפור שכיח נוסף שמסתובב הוא על אחד בשם ג’יימס האולס שבשנת 2013 החזיק 7500 ביטקוינים בערך של 7 וחצי מיליון דולר על דיסק קשיח חיצוני למחשב שלו שאותו זרק בטעות לפח. הוא השקיע ימים רבים בחיפושים אחר הכונן הקשיח לאחר מכן אך ללא הצלחה.

9. תמיכה מכיוון לא צפוי – דווקא בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב לשעבר סייע לביטקויין לקבל חשיפה ותמיכה כאשר הביע בו אמון לטווח הארוך בשנת 2013.