Categories
החיים

השתלת עצם

עם הגיל או בשל נטיות גנטיות או בעיות בריאותיות יכולה לחול הידרדרות במצב עצם הלסת. אם מצב העצם מתדרדר עד כדי כך שלא ניתן לבצע השתלת שיניים משום שהלסת אינה יכולה לתמוך בהברגות ולא ניתן לעשות שימוש בשתלים קצרים יש צורך בהשתלת עצם. הטכנולוגיה היום אמנם מאפשרת לבצע את ההשתלה ללא כאב קיצוני אך עדיין מדובר בחוסר נוחות ועלות כלכלית משמעותית. החומר להשתלת העצם לרוב נלקח מבעלי חיים או משיניים שהוצאו מגופו של המטופל או מעצמות אחרות בגופו של המטופל. החומר המושתל נהפך בגופו של המטופל לעצם לכל דבר וכך מאפשר את ההשתלה. אך מכיוון שהתהליך לוקח זמן מדובר לעיתים על ארבעה עד שישה חודשים כדי לאפשר את ההטמעה המוצלחת.

פרט לתרומה שלה להצלחת השתלת השתלים, השתלת עצם בין אם השתלת עצם בלסת התחתונה או בעליונה, מאפשרת תפקוד תקין יותר של הפה ושיפור החיוך והבעות הפנים. כמו הליכים קוסמטיים ורפואיים אחרים ישנם לא מעט מטופלים המעדיפים לבצע חלק מהתהליך או כולו במדינות עם רמת חיים נמוכה יותר מה שמאפשר לבצע את התהליך בעלות נמוכה יותר. מכיוון שמרבית השלבים אינם מכוסים ביטוחית לרוב אז אין משמעות האם הם מבוצעים במדינת המגורים של המטופל או במדינה אחרת. כמובן שבמקרה של סיבוכים או טיפול ברמה לא נאותה המטופל עלול למצוא עצמו באמצע סאגה לא פשוטה ויקרה הן מבחינת זמן, כאב, כסף והתעסקות. לאחר השתלת העצם לרוב מתבצעת השתלת השתל בשלושה שלבים עיקריים: השתל עצמו שעשוי מטיטאניום ונראה כבורג או עמוד ומוברג אל תוך הלסת. המשענת או התומך העשוי מטיטאניום, זהב או פורצלן ומחובר אל השתל, למעשה מדובר בחלק שמחבר את השתל אל הכתר עצמו והחלק השלישי הוא הוא הכתר העשוי לרוב מפורצלן או ממתכת או משילוב של השניים. השתל נעשה כך שיותאם לשיניים האחרות בפה ויחובר אל המשענת. התהליך כולו כאשר כולל גם השתלת עצם וגם השתלת שיניים יכול לקחת גם שנה בהתאם להחלמה של הלסת והחניכיים בין שלב לשלב. כמובן שזה ללא סיבוכים אפשריים כגון זיהומים, או חוסר התאמה בחיבורים, נעילה של הלסת ובעיית לחצים וכולי.

Categories
החיים

מחלת האנטישמיות

בשם סבא וסבתא, הדודים והדודות שלי שנרצחו על ידי הצורר הגרמני באירופה שטופת השנאה ליהודים, בשם בני דודי ובנות דודותי, שלא זכו להיוולד כי מוח שטני החליט שהם לא ראויים לכך, אני מודה לפרנק ואלטר שטיינמאייר נשיא גרמניה על מילותיו: "חברנו כאן היום כדי לומר לא לאנטישמיות, לא לשנאה….אני אסיר תודה על כך שהיום אנחנו מתחייבים לעולם שזוכר את השואה – עולם ללא רצח עם."…

אבל איך אני, אתה, את כולנו יחדיו נעשה שהאנטישמיות הגואה בעולם לא תוביל לרצח העם היהודי מחדש??? נראה לי שהפיתרון מצוי בדברי איש חכם שאמר לאחרונה שהאנטישמיות היא מחלה! כן, מחלה בה חולה העולם, וכמו במקרים לא מעטים של מחלה מטפלים גם כאן בסימפטום ולא בגורם המחלה, וכך נוצר מצב שהמחלה לא מוגרה, היא נרדמה אך כעבור זמן פורצת מחדש. ויש לא מעט ספרים על כך בכל חנות ספרי קודש

טקסים מכל סוגם ומינם, גם כאלה שמביאים שועי עולם ליד ושם כדי לומר: אשמנו, חטאנו, בגדנו, נטפל במחלה ששוב פרצה. אולי יעלו מודעות, אך לא ימגרו את מחלת אנטישמיות מהעולם. אותו איש חכם לא רק אמר שהאנטישמיות היא מחלה, הוא אף הצביע גם על הגורם למחלת האנטישמיות ששוב מכה בכל כוחה, הוא הוסיף ואמר שהסיבה האמיתית לשואה הם שני כוחות הטבע, חיובי ושלילי שלא נמצאים בקשר נכון ביניהם ויוצרים קצר ביניהם.

את הכוח השלילי אנו רואים יום יום: עוד ילד יהודי שירקו בפניו, עוד התנכלות ליהודי שהולך לתומו ב"שטראסה" השלווה, עוד בית כנסת שבריונים פורצים אליו, שריפת ספרי קודשועוד ועוד כהנה ברחבי העולם. אך מהיכן נמצא את הכוח החיובי שיהיה בקשר נכון עם הכוח השלילי כדי שהזרימה תהיה הרמונית וטובה ליהודים ולעולם??? 

יש לנו את השיטה: חיבור של אהבה מעל ההבדלים, מעל הדעות השונות, מעל האגו הרוצה לעצמו בלבד, מעל לאני ולא לך, מעל השנאה שהתפשטה בכל שורות העם. זה הזמן לבנות קשרים של אהבה: חיבור של אני בשבילך, הקשבה וקבלה, גם ללא הסכמה, לדעה שלך, התעלות מעל האגו הרוצה לעצמו ובמקום זאת להעניק לך. זה למעשה מה שהנחילו לנו מאז ומעולם, לכל אורך חיי העם: "ואהבת לרעך כמוך" שנכון לנו אז ובמיוחד עכשיו! כוח חיובי של אהבה שיהיה בקשר נכון עם הכוח השלילי של השנאה, שני כוחות טבע שמתוכם תצמח תרופה אמיתית למחלת האנטישמיות הנוראה.

Categories
החיים

האם הודו מאמצת את טרנד הטפטים העולמי?

לאחרונה ניתן למצוא בתקשורת ההודית יותר ויותר כתבות על טפטים מעוצבים מודרניים או טפטים מדהימים שיעשו נפלאות לעיצוב הבית של הקוראים או הקוראות. להודים משיכה מסתורית לתבניות עיצוביות החוזרות על עצמן ברזולוציה גבוהה באופן שמעודד אינטראקציה רגשית של הצופה עם העיצוב עצמו. במאמר האחרון שקראתי בנושא הוצגו מספר סוגי עיצוב לצד החינוך בדבר החשיבות של הכרת החלל, גודלו והסקייל שלו לפני שבוחרים את הטפט הנכון עבורו. המאמר גם דן ביתרונות ובחסרונות של בחירת טפטים נוכחים פחות, טפטי רקע מה שנקרא אשר יכולים להחזיק שנים מטעם היותם משעממים בבסיסים ורק מהווים רקע לתפאורה אחרת או לאביזרי עיצוב אחרים. אפשרות אחרת כמובן היא מה שנקרא קיר בולט ובולט, קיר מרכזי שאותו מטפטים בטפט מעוצב בצורה בולטת ומשמעותית כך שיהווה את הנקודה המרכזית לתשומת הלב העיצובית. באפשרות זו לרוב בוחרים אלמנטים עיצוביים גדולים ומרכזיים למקם בחלל לצד אותו הקיר.

האפשרות השלישית היא טפט בעל אמירה משמעותית אך לא קיצוני או בעל נראות משמעותית מדי. בקטגוריה זו נראה כי ההודים מתגעגעים לימי האמפריה הבריטית עם טפטים שנראים כאילו הם לקוחים מהתקופה הויקטוריאנית. כנראה שגם מנעד הצבעים והגוונים לא היה זוכה לפופלריות רבה בישראל כיום, הדוגמאות שהוצגו במאמר לקחו אותי לכיוון שנות השבעים או השמונים שלנו בתל אביב. פרט לדגש העיצובי גם ניתן דגש על סוג החומרים והעמידות שלהם בתנאי מזג אוויר שונים מה שכנראה הוא שיקול מרכזי מאוד בחלקים מסוימים בהודו.

הקטגוריה האחרונה יכולה בקלות להזכיר לחלקכם את המשרדים בתל אביב בשנות השבעים המאוחרות או השמונים המוקדמות. כאשר ראיתי אותם ציפיתי לצידם לראות גברים ונשים עם תספורות קרה ומכנסיים צמודים אך ארוכים הנפתחים לקראת הנעליים ויזהר כהן התנגן בראשי עם שירים שכיכבו בערוץ הראשון בפריים טיים. מכולם אהבתי במיוחד טפט בגווני כחול בצורה של עיגולים וגלים המחולקים לקוביות בצורה שנראית כמו עבודת הדבקה לא מקצועית עד שצוללים אל דוגמת הטפט ומבינים כי זוהי התבנית בעצמה.

Categories
מאמרים

סוגי ניתוחי אף וניתוחי סינוסים

ניתוח ספטופלסטי הוא ניתוח אף שמטרתו לתקן את התעלות המחולקות בתוך האף. הספטום הוא הקיר מעצם וסחוס המחלק את האף לשני נחיריים שונים. כאשר יש עיוות בספטום או כאשר הוא זז לאחד הצדדים נוצרות בעיות נשימה וכן בעיות נראות, לעיתים מדובר בבעיה מולדת אך לרוב היא נוצרת כתוצאה מפציעה.

ניתוח טורבינופלסטי הוא ניתוח שמטרתו להקטין את קונכיות האף שהן המבנים שנמצאים לאורך צדדי הדופן של האף אשר יכולים להתנפח ולגרום לחסימה באף על ידי הקטנת גודלם ניתן לשפר את הנשימה ולעיתים גם את מראה האף. ניתוחי סינוסים המכונים בעברית גת או גיתות האף הם ניתוחים שמבוצעים בחללים הפנימיים בתוך האף. ניתוחים שונים נועדו לטפל בבעיות שונות בסינוסים אלו – ישנם סינוסים עליוניים שממוקמים בין העיניים ובאיזור גשר האף. חלק זה הוא מרכזי בגרימת זיהומים של הסינוסים משום שכולם מתנקזים דרכם או לידם. כלומר אם סינוסים אלו חסומים זיהום יכול להתפשט מהם אל יתר הסינוסים. מטרת הניתוח במקרה זה היא להסיר את הרקמה המזוהמת או את העצם שעלולה לחסום את הניקוז הטבעי. ניתוח אף מחיר: המחירים של שני הניתוחים אינם דומים בהכרח וחשוב גם לברר את מידת השתתפות הביטוח בכל אחד מהם. מכיוון שמדובר בניתוחים רפואיים ולא קוסמטיים כמו מתיחת בטן אז סביר להניח שהכיסוי מלא.

ניתוח אחר הוא ניתוח להסרת פוליפים שנחשב הליך רפואי שגרתי ולא מסובך. פוליפים הם בלוטות רכות שמופיעות בתוך תעלות האף ועלולת לגרום לחסימת דרכי האוויר ולפגוע בחוש הריח. ההליך מתרחש לרוב תחת הרדמה מלאה ובאמצעות טלסקופ המועבר בתוך האזור הויזואלי של האף. מכשיר מיוחד שנקרא מיקרודברידר משמש להסרת הפוליפים עצמם. כאשר מדובר לא רק בפוליפים אלא גם בדלקות הנלוות אליהם בצורה קיצונית בסינוסים נדרש ניתוח שמסיר גם את הפוליפים וגם את הרקמות הנגועות בדלקת שלרוב גורמות לנפיחות שיוצרת את הצורך בניתוח. בניתוח מוחדר אנדוסקופ לנחיר בדומה להליך שנעשה בהסרת פוליפים רק שפרט להסרתם ניתן גם להרחיב את תעלות הנשימה כדי להקל על הנשימה ולטפל ברקמות הנגועות. כל הניתוחים המטפלים בסינוסים לרוב לא משפיעים על התצורה החיצונית של האף ולכן לא דורשים מרכיב קוסמטי שילווה אותם אלא מדובר בהליך שהוא שברובו רפואי פונקציונלי.

Categories
מאמרים

מה מיוחד כל כך בים המלח?

ים המלח נחשב אחד מאתרי התיירות המושכים ביותר בעולם והייחודיים ביותר בגלל ריכוז המלחים והמינרלים הגבוה במים וכן בגלל האקלים המדברי ששניהם יחד יוצרים את התנאים המושלים לטיפולי ספא ובריאות שהפכו את ים המלח לכל כך מיוחד. האגם מושך מאות אלפי תיירים מדי שנה השואפים לחופשה רגועה ובריאותית בנוף המדברי ובציפה ללא הפרעות על מי המלח העשירים של האגם.

השילוב בין ים המלח, המלחים עצמם והבוץ המופק מתוכו, בוץ ים המלח, מכיל ריכוז גבוה יותר מכל אגם או ימה אחרת בעולם בכל הנוגע למינרלים ולמלחים ייחודים כמו קלציום, פוטסיום, מגנזיום וברומיד. אפילו באוקיאנוס לא ניתן להגיע לריכוז כזה של מלחים ומינרלים. הריכוז הזה עושה טוב מאוד לעור שלנו כפי שאנו יודעים מההיסטוריה של טיפולי ספא ויופי כמו גם ממצאי המחקר של המדע המודרני. הוא לא רק מזין וממשמר ומחדש את העור שלנו אלא גם מכיל חומר אנטיבקטריאליים יחודיים. מגנזיום גופרתי לדוגמא שנמצא בריכוז גבוה יחסית בים המלח נודע בכל העולם בתכונות החיטוי שלו וזו הסיבה שמוצרי ים המלח משמשים פעמים רבות בטיפול בנגעי או מחלות עור שונות וקיצוניות.

אך לא כולם יכולים להגיע לים המלח לחופשה וגם אם מסוגלים הרי שמדובר בעיתים רחוקות למדי וזו הסיבה שחברות רבות מפיקות את אוצרות ים המלח ואורזות אותן כתכשירים ומוצרים קוסמטיים כגון קרם לחות לפנים ואסתטיים שמסייעים לכל אדם להנות מים המלח בביתו ובחדר מקלחתו. עם זאת עדיין רבים מהאנשים בעולם חוששים לרכוש מוצרים מים המלח מבלי לדעת שאכן מדובר בים המלח, זו הסיבה שרבים בוחרים לרכוש את מוצרי ים המלח דווקא בישראל. אך מכיוון שרוב התיירים אינם בהכרח מגיעים פיזית לים המלח נפתחו חנוית של מוצרי ים המלח גם באילת, בירושלים, בתל אביב וביעדים תיירותיים נוספים בישראל. אחת הביקורות המובילות כלפי תחום זה, בדיוק כמו כלפי חנויות היודאיקה היא המחירים הגבוהים שמשמשים מעין מלכודות תיירים ומוציאות שם רע לכל חווית הביקור בישראל וניצול התיירים. אך כיום האינטרנט עם העושר העצום של האתרים והמוצרים מאפשר לתיירים להשוות מחירים ולרכוש את אותם מוצרים במחיר סביר והוגן.

Categories
מאמרים

הבלדה על בני ברוך

ביום העצמאות ה- 36 למדינת ישראל שר לה שלמה ארצי את "הבלדה על ברוך ג'אמילי". הנרטיב של אותו שיר עורר סערה גדולה בגלל היותו גרפיטי אישי שנכתב בזפת על מבנה של משאבת מים בדרך "באב אל וואד" –  פלמ"ח ברוך ג'אמילי פ"ת 1948

בעקבות השיר נמחקה הכתובת על הקיר. בשנת 2011  שוחזר אותו מבנה וחודשה הכתובת של ברוך ג'אמילי.

באותו קיץ יצא עם ישראל לרחובות  ב"מחאת רוטשילד" ויחד איתו יצאה לרחובות הבלדה של "בני ברוך– קבלה לעם"  שחרטה על דגלה את הכתובת- "לא ימין ולא שמאל הערבות מעל לכול", והנרטיב שלו "כשדלק  הערבות האנושית ואהבת הזולת הוא המניע את הרצון לבנות חברה חיובית ותומכת, חיי האדם מקבלים משמעות. כי אז הוא עוזר לעשות חיי האחרים יפים יותר" חברה כזו ניתן לבנות באמצעות שיטת האיחוד הנרכשת ומתממשת דרך חכמת הקבלה. 

בהדרכתו והובלתו של הד"ר מיכאל לייטמן תלמידו של הרב"ש מממשים חכמה זו כ- 2 מליון תלמידים ברחבי העולם ועל שם רבו ברוך שלום קרא להם הד"ר לייטמן- "בני ברוך".  "בנֵי ברוך " עושים ימים כלילות בלהפיץ את החכמה להמוני העם כמערכת ערכים מובילים בכל תחומי חיינו. דרך "זהר לעם" עם פירוש הסולם ודרך ספריית מקובלים וכתביו של הד"ר מיכאל לייטמן. 

דרך  2 עיתונים, עיתון "האומה"  ועיתון נשים חברתי "ישראלית" עובר המסר של איחוד העם. דרך המדיה האינטרנטית והרשתות החברתיות היא מביאה לידיעת  ההמונים את האפשרויות השונות שניתן להשיגה- מקמפוסים דרך קורסים קצרים  ייעודיים, ועד למאמרים וכתבות המופעים באתרים שונים מתאמה, כולל כנסים רבי משתתפים אליהם מוזמן הציבור הרחב.

בקיץ  2019 שנת העצמאות ה- 71 למדינתנו, נשמע כבר ברמה "קולו של הטרובדור" המספר על שיטת האיחוד והחיבור מבית "קבלה לעם". זו שתיתן את הפתרון לבעיותיה של החברה הישראלית  ועל המעגל הגלובלי שיצרו "בני ברוך" למימוש ערכי הקבלה וחזונה, שישפיעו ליצירתו של העולם כטוב יותר להתחיל כבר עכשיו לקרום  עור וגידים .

ועל כך נגיד אמן.

Categories
מאמרים

בין הגיל השני לגיל השלישי

זוכרים את הרגע שהבאתם לראשונה ילד לעולם? הייתם צריכים ללמוד מקצוע חדש לחלוטין – הורות. להבין בבגדי ילדים, בציוד מיוחד לגילאים שונים ופתרונות מזון ומחלות שייחודיות רק להם. כמה שעות ישבתם באינטרנט או בשיחות עם אימהות ואבות אחרים כדי ללמוד ולהתמקצע? כנראה שהרבה ובילד השני והשלישי פחות וכך עד שהפכתם להורים מומחים. ובכן אולי לא תשמחו לדעת זאת אבל תהליך דומה יקרה לכם עם ההורים שלכם כאשר הם יזדקנו ויגיעו לגיל שבו יצטרכו תמיכה וטיפול.

אתם תצטרכו ללמוד על בריחת שתן, פתרונות ניידות ואמצעים אחרים שיוכלו להקל על חייהם ועל האתגרים שמביאה איתה הזקנה. כמו בכל דבר בחייהם גם במקרה הזה אני תמיד מעדיף ללכת למומחים, לאנשים שזו הפרנסה שלהם – לעזור לאנשים עם בעיות דומות לשלי. אני מודה שבהתחלה לא ידעתי כלום על כסא גלגלים או על ידיות אחיזה למקלחת, הגבהה לאסלהעל מוצרי ספיגה או על מקלות הליכה אבל כשנכנסים לזה, במיוחד בעזרת אנשי מקצוע, מגלים שהשד לא נורא כל כך. הכל אפשר ללמוד וזה תלוי רק ברצון ובנחיצות ולא בשום דבר אחר. אתם צריכים להבין שאין לכם ברירה, שחוסר הידיעה תעלה לכם יותר בטווח הארוך ועדיף להכיר זאת כבר בהתחלה.

מאוד דומה למה שקורה עם פנסיה – שאנשים משלמים הון על פנסיה רק בגלל שזה נראה להם רחוק ולא רלוונטי ורק בגלל שהם לא טרחו להתמקצע בזה ולרדת לפרטים הקטנים. ישנן נקודות כאלו בחיים כמו פנסיה, בניית בית, רכישת רכב – שהעלויות של הטעויות הן פשוט יקרות מדי בכדי להרשות לעצמכם לא לרדת לפרטים ולא להבין דברים לעומקם. ברור גם שבפעם הראשונה תעשו טעויות ולא תדעו הכל, מאוד דומה למה שקרה לכם עם הילד הראשון, אבל עם הזמן והניסיון תלמדו כיצד לעשות דברים ולכן נכון גם להעביר זאת הלאה לאחרים שיוכלו להיעזר מאותו הידע. אתם תגלו, בדיוק כמו בהורות, שעצם הלימוד וההסבר למישהו אחר גורם לכם להבין את הדברים טוב יותר ולהתמקצע אף יותר. אז השאלה האחרונה אולי היא מתי כדאי להתחיל ללמוד על כך? התשובה שלי היא כשאין ברירה.

Categories
מאמרים

9 עובדות על ביטקוין

    1. העיסקה הגדולה ביותר בביטקוין היתה בסך 194,933 ביטקוינים שבזמנו היו שווים קצת פחות מ136 מיליון דולר.
    2. ביטקוין הוא המטבע עם הביצועים הטובים ביותר יחד עם הדולר האמריקאי במשך שלוש פעמים בארבע השנים האחרונות וכנראה שב2017 הוא עומד לשבור את כל השיאים הללו.
    3. תאילנד היתה המדינה הראשונה בעולם שאסרה על שימוש בביטקוין בשנת 2013, שנה לאחר מכן הבנק המרכזי טען שההנחייה אינה חוקית אך המליץ לא לעשות שימוש במטבע. מדינות נוספות שלא אהבו את המטבע הן בנגלדש, איסלנד, בוליביה ואקוודור. לעומתן בן המדינות שאימצו בחום את המטבע ניתן למצוא את אסטוניה, ארה"ב, דנמרק, שוודיה, הולנד, אנגליה וכמובן סין.
    4. ישנם אתרי פרילנסרים כגון XBTFreelancer שמאפשרים קבלת שכר בביטקוין. בעבר היו לא מעט שירותים ומשחקים ששילמו בביטקוין עבור צפייה בפרסומות או משחק במשחקים מסוימים. סכומים שבמונחים של היום שווים הון משמעותי.

5. בשנת 2013 לFBI היה את אחד מחשבונות הביטקוין הגדולים בעולם עם סך של 144,000 ביטקוינים ששווים נכון להיום כמעט 700 מיליון דולר.

6. בסקר שנערך בשנת 2015 65% מהאמריקאים עדיין לא ידעו מהו ביטקוין. ההנחה היא כי המודעות גדלה מהותית בשנת 2017 עם החשיפה התקשורתית הרבה למטבע.

7. שוד הביטקוינים הגדול – בשנת 2014 התרחש אחד ממקרי השוד הגדולים בהיסטוריה עם הפריצה לחשבונותיה של חברת המרת המטבעות Mt. Gox שפשטה בעקבותיו את הרגל. בשוד נעלמו כ80 אלף ביטקוינים שכ650 אלף מהם לא נמצאו עד היום. מדובר במונחים של היום במעל לשלושה מיליארד דולר.

8. המיליונים שהלכו לפח – סיפור שכיח נוסף שמסתובב הוא על אחד בשם ג’יימס האולס שבשנת 2013 החזיק 7500 ביטקוינים בערך של 7 וחצי מיליון דולר על דיסק קשיח חיצוני למחשב שלו שאותו זרק בטעות לפח. הוא השקיע ימים רבים בחיפושים אחר הכונן הקשיח לאחר מכן אך ללא הצלחה.

9. תמיכה מכיוון לא צפוי – דווקא בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב לשעבר סייע לביטקויין לקבל חשיפה ותמיכה כאשר הביע בו אמון לטווח הארוך בשנת 2013.

Categories
מאמרים

רנה מגריט – צייר בלגי, מאה 20

כדי להבין את יצירותיו של רנה מגריט, נתחיל עם בדיקה של מהו סוריאליזם, הסוריאליזם פעל החל משנות ה 20 של המאה ה 20. מטרתם הראשונה של מייצגיו הייתה לערער את היסודות של המשטר הקפיטליסטי עליו הייתה מושתתת השקפת העולם המערבי באותן שנים. עד הסוריאליזם, ייצוג המציאות היה מבוסס על מראהו הריאלי של אובייקט.  הסוריאליזם העלה את הרעיון שעל האמן לחפש ייצוג לסתירה שבין האמת החיצונית לאמת הפנימית של האמן, לעסוק בניגודים המאפיינים את המציאות הנגלית – ולמצוא את מקומו של האדם באמצע בין שני ניגודים.
רוב הסוריאליסטים האמינו ב"טכניקת המקרה" היוצר קשר בין אלמנטים שלא היה ביניהם קשר קודם. ועסקו גם בתכנים 'מתוך התת מודע' של האמן . חלק מהאמנים עסקו בחלומות – שאיפשרו להם לבחון מצבי סתירה, כמו למשל: חלום ומציאות.
מגריט טען שיצירותיו – אינן מבוססות חלום המזמין מנוחה ורגיעה  – אלא חלום שמטרתו דוקא לעורר את האדם. הוא אינו שובר את חוקי הטבע אלא עוסק בגילוי שאלמנטים הנמצאים במצב ניגודי בכל זאת מקיימים דיאלוג, ומגיעים לסינתזה. חיבור בין ניגודים יכול להגיע לאמירה מגובשת אחת.

מגריט צייר 3 ורסיות שונות של הציור "מחוז ארנהיים":                                                                                                                 1. הר שצורתו כראש ציפור עם כנפיים פרושות וחלון עשוי לבנים, ועל אדן החלון – 2 ביצים.
2. הר שפסגתו מעוצבת כציפור שכנפיה פרושות, חלק מזכוכית החלון שבורה ועל חלקיה שעל הרצפה, מצוייר אותו נוף.
3. שוב ציפור בפסגתו של הר ועל אדן החלון קן עם ביצים.
כאשר הציפור מופיעה כעשויה מאותו חומר כמו ההר, טבעי שאנו מחפשים קשר בין חלקי המציאות שהופך אותם לתופעה אחת מחוברת והרמונית. – ישנו הטבע שיד אדם לא נגעה בו, וישנן הלבנים המסותתות שמאזכרות את האדם שבנה את המציאות הזו בדרכו הייחודית להתבונן בה. כלומר, לפי מגריט – המציאות כולה מבוססת על חומר משותף אחד והוא כנראה הרצון של כל מרכיביה לחיים, לטוב ולאהבה, מצד שני נראה שדווקא הניגוד הוא שמאפשר לאלמנטים כל כך שונים זה מזה, לחיות בקשר הדדי מאוזן ורגוע. זהו מצב לא מוכר לנו כבני אדם. לכן הוא מעורר בנו תחושת מסתורין ואפילו אי נחת.  אבל, הוא גם מחייב אותנו לחקור יותר לעומק את תפיסת המציאות שלנו ולבדוק את תפקידו של האדם בחיים הללו, במציאות המורכבת שלנו.
בעצם מגריט שואל: מהו הטעם בחיינו?

Categories
מאמרים

בית הדסה

חורף 2012, חברון (בית הדסה), 3 שכבות, חרמונית וגעטקס ועדיין קור איימים

1-2 בלילה, קצת יותר מחצי שנה בצבא, אני בעמדת תצפית- שקט מופתי

מאחורי חושך מצרים, מלפני שכונת בית הדסה מוארת

עייף מחוסר שינה, הולך בעמדה הקטנה הלוך וחזור בשביל להתחמם ולא להרדם, תקופה של בלאגן ופיגועים, לא מוריד את העיניים ל20 שניות של שליחת SMS.  מודה: פחד איימים. בעודי מנסה לשמור על עירנות, שמא מחבל יבוא מאחור, אני שומע קול צעדים מתגבר וקרב לעמדה. צמרמורת ודריכות יתר, לפתע אני שומע קול קורא: "זה בסדר, זה אני ", ופריטה קלה על הגיטרה לוודא שהבנתי מי זה. נשימת רווחה, כל הלחץ לאט לאט יורד, ומגיח מהחשכה בחור ג'ינג'י עם גיטרה, שאני כבר מכיר מקריית ארבע. הבחור שלא זכור לי שמו, יושב איתי בעמדה( כמובן שעדיין בדריכות), מנגן רגוע ואנחנו שרים יחד, מדברים, כל המצב רוח שלי משתנה, לא יודע למה ואיך אני מרגיש בטוח


כל מה שהבחור הזה רוצה זה לשמח את החיילים ולתת לנו קצת אור בתוך כל החושך הזה

הרגשתי שהוא מרגיש מה עובר עלינו, לכן הוא מרגיש צורך עז לעודד ולשמח

אפילו אנשים שהוא לא מכיר אישית

עכשיו לאחר שנים רבות אני מבין כמה פעולה קטנה יכולה לשנות כל מצב של מי שעומד מולך

אז אל תהססו, עשו את הצעד החיובי, הנותן כלפי האחר ותרגישו כמה חיים של אנשים אחרים אתם יכולים לשנות – בטלפון אחד, הודעה אחת, אפילו בדברים הכי קטנים, כולנו רוצים רק יחס אוהב ומכיל