Categories
החיים

השתלת עצם

עם הגיל או בשל נטיות גנטיות או בעיות בריאותיות יכולה לחול הידרדרות במצב עצם הלסת. אם מצב העצם מתדרדר עד כדי כך שלא ניתן לבצע השתלת שיניים משום שהלסת אינה יכולה לתמוך בהברגות ולא ניתן לעשות שימוש בשתלים קצרים יש צורך בהשתלת עצם. הטכנולוגיה היום אמנם מאפשרת לבצע את ההשתלה ללא כאב קיצוני אך עדיין מדובר בחוסר נוחות ועלות כלכלית משמעותית. החומר להשתלת העצם לרוב נלקח מבעלי חיים או משיניים שהוצאו מגופו של המטופל או מעצמות אחרות בגופו של המטופל. החומר המושתל נהפך בגופו של המטופל לעצם לכל דבר וכך מאפשר את ההשתלה. אך מכיוון שהתהליך לוקח זמן מדובר לעיתים על ארבעה עד שישה חודשים כדי לאפשר את ההטמעה המוצלחת.

פרט לתרומה שלה להצלחת השתלת השתלים, השתלת עצם בין אם השתלת עצם בלסת התחתונה או בעליונה, מאפשרת תפקוד תקין יותר של הפה ושיפור החיוך והבעות הפנים. כמו הליכים קוסמטיים ורפואיים אחרים ישנם לא מעט מטופלים המעדיפים לבצע חלק מהתהליך או כולו במדינות עם רמת חיים נמוכה יותר מה שמאפשר לבצע את התהליך בעלות נמוכה יותר. מכיוון שמרבית השלבים אינם מכוסים ביטוחית לרוב אז אין משמעות האם הם מבוצעים במדינת המגורים של המטופל או במדינה אחרת. כמובן שבמקרה של סיבוכים או טיפול ברמה לא נאותה המטופל עלול למצוא עצמו באמצע סאגה לא פשוטה ויקרה הן מבחינת זמן, כאב, כסף והתעסקות. לאחר השתלת העצם לרוב מתבצעת השתלת השתל בשלושה שלבים עיקריים: השתל עצמו שעשוי מטיטאניום ונראה כבורג או עמוד ומוברג אל תוך הלסת. המשענת או התומך העשוי מטיטאניום, זהב או פורצלן ומחובר אל השתל, למעשה מדובר בחלק שמחבר את השתל אל הכתר עצמו והחלק השלישי הוא הוא הכתר העשוי לרוב מפורצלן או ממתכת או משילוב של השניים. השתל נעשה כך שיותאם לשיניים האחרות בפה ויחובר אל המשענת. התהליך כולו כאשר כולל גם השתלת עצם וגם השתלת שיניים יכול לקחת גם שנה בהתאם להחלמה של הלסת והחניכיים בין שלב לשלב. כמובן שזה ללא סיבוכים אפשריים כגון זיהומים, או חוסר התאמה בחיבורים, נעילה של הלסת ובעיית לחצים וכולי.

Categories
החיים

מחלת האנטישמיות

בשם סבא וסבתא, הדודים והדודות שלי שנרצחו על ידי הצורר הגרמני באירופה שטופת השנאה ליהודים, בשם בני דודי ובנות דודותי, שלא זכו להיוולד כי מוח שטני החליט שהם לא ראויים לכך, אני מודה לפרנק ואלטר שטיינמאייר נשיא גרמניה על מילותיו: "חברנו כאן היום כדי לומר לא לאנטישמיות, לא לשנאה….אני אסיר תודה על כך שהיום אנחנו מתחייבים לעולם שזוכר את השואה – עולם ללא רצח עם."…

אבל איך אני, אתה, את כולנו יחדיו נעשה שהאנטישמיות הגואה בעולם לא תוביל לרצח העם היהודי מחדש??? נראה לי שהפיתרון מצוי בדברי איש חכם שאמר לאחרונה שהאנטישמיות היא מחלה! כן, מחלה בה חולה העולם, וכמו במקרים לא מעטים של מחלה מטפלים גם כאן בסימפטום ולא בגורם המחלה, וכך נוצר מצב שהמחלה לא מוגרה, היא נרדמה אך כעבור זמן פורצת מחדש. ויש לא מעט ספרים על כך בכל חנות ספרי קודש

טקסים מכל סוגם ומינם, גם כאלה שמביאים שועי עולם ליד ושם כדי לומר: אשמנו, חטאנו, בגדנו, נטפל במחלה ששוב פרצה. אולי יעלו מודעות, אך לא ימגרו את מחלת אנטישמיות מהעולם. אותו איש חכם לא רק אמר שהאנטישמיות היא מחלה, הוא אף הצביע גם על הגורם למחלת האנטישמיות ששוב מכה בכל כוחה, הוא הוסיף ואמר שהסיבה האמיתית לשואה הם שני כוחות הטבע, חיובי ושלילי שלא נמצאים בקשר נכון ביניהם ויוצרים קצר ביניהם.

את הכוח השלילי אנו רואים יום יום: עוד ילד יהודי שירקו בפניו, עוד התנכלות ליהודי שהולך לתומו ב"שטראסה" השלווה, עוד בית כנסת שבריונים פורצים אליו, שריפת ספרי קודשועוד ועוד כהנה ברחבי העולם. אך מהיכן נמצא את הכוח החיובי שיהיה בקשר נכון עם הכוח השלילי כדי שהזרימה תהיה הרמונית וטובה ליהודים ולעולם??? 

יש לנו את השיטה: חיבור של אהבה מעל ההבדלים, מעל הדעות השונות, מעל האגו הרוצה לעצמו בלבד, מעל לאני ולא לך, מעל השנאה שהתפשטה בכל שורות העם. זה הזמן לבנות קשרים של אהבה: חיבור של אני בשבילך, הקשבה וקבלה, גם ללא הסכמה, לדעה שלך, התעלות מעל האגו הרוצה לעצמו ובמקום זאת להעניק לך. זה למעשה מה שהנחילו לנו מאז ומעולם, לכל אורך חיי העם: "ואהבת לרעך כמוך" שנכון לנו אז ובמיוחד עכשיו! כוח חיובי של אהבה שיהיה בקשר נכון עם הכוח השלילי של השנאה, שני כוחות טבע שמתוכם תצמח תרופה אמיתית למחלת האנטישמיות הנוראה.

Categories
החיים

האם הודו מאמצת את טרנד הטפטים העולמי?

לאחרונה ניתן למצוא בתקשורת ההודית יותר ויותר כתבות על טפטים מעוצבים מודרניים או טפטים מדהימים שיעשו נפלאות לעיצוב הבית של הקוראים או הקוראות. להודים משיכה מסתורית לתבניות עיצוביות החוזרות על עצמן ברזולוציה גבוהה באופן שמעודד אינטראקציה רגשית של הצופה עם העיצוב עצמו. במאמר האחרון שקראתי בנושא הוצגו מספר סוגי עיצוב לצד החינוך בדבר החשיבות של הכרת החלל, גודלו והסקייל שלו לפני שבוחרים את הטפט הנכון עבורו. המאמר גם דן ביתרונות ובחסרונות של בחירת טפטים נוכחים פחות, טפטי רקע מה שנקרא אשר יכולים להחזיק שנים מטעם היותם משעממים בבסיסים ורק מהווים רקע לתפאורה אחרת או לאביזרי עיצוב אחרים. אפשרות אחרת כמובן היא מה שנקרא קיר בולט ובולט, קיר מרכזי שאותו מטפטים בטפט מעוצב בצורה בולטת ומשמעותית כך שיהווה את הנקודה המרכזית לתשומת הלב העיצובית. באפשרות זו לרוב בוחרים אלמנטים עיצוביים גדולים ומרכזיים למקם בחלל לצד אותו הקיר.

האפשרות השלישית היא טפט בעל אמירה משמעותית אך לא קיצוני או בעל נראות משמעותית מדי. בקטגוריה זו נראה כי ההודים מתגעגעים לימי האמפריה הבריטית עם טפטים שנראים כאילו הם לקוחים מהתקופה הויקטוריאנית. כנראה שגם מנעד הצבעים והגוונים לא היה זוכה לפופלריות רבה בישראל כיום, הדוגמאות שהוצגו במאמר לקחו אותי לכיוון שנות השבעים או השמונים שלנו בתל אביב. פרט לדגש העיצובי גם ניתן דגש על סוג החומרים והעמידות שלהם בתנאי מזג אוויר שונים מה שכנראה הוא שיקול מרכזי מאוד בחלקים מסוימים בהודו.

הקטגוריה האחרונה יכולה בקלות להזכיר לחלקכם את המשרדים בתל אביב בשנות השבעים המאוחרות או השמונים המוקדמות. כאשר ראיתי אותם ציפיתי לצידם לראות גברים ונשים עם תספורות קרה ומכנסיים צמודים אך ארוכים הנפתחים לקראת הנעליים ויזהר כהן התנגן בראשי עם שירים שכיכבו בערוץ הראשון בפריים טיים. מכולם אהבתי במיוחד טפט בגווני כחול בצורה של עיגולים וגלים המחולקים לקוביות בצורה שנראית כמו עבודת הדבקה לא מקצועית עד שצוללים אל דוגמת הטפט ומבינים כי זוהי התבנית בעצמה.