Categories
מאמרים

פילינג זה טוב או רע?

פילינג של העור משמעותו התקלפות העור אך ישנו עור מתקלף שהוא בעייתי ולא נעים ויש עור אנו מקלפים בכוונה כחלק מטיפול קוסמטי המאפשר לעור להתחדש ולהיראות צעיר יותר. אם אתם סובלים מער מתקלף זה סוג של גיהנום, מדובר בחוויה ממש לא נעימה שנובעת כנראה מחשיפה מוגזמת לשמש. לעיתים מדובר בסיבות אחרות פרט לשמש שגרמו לעור להיפגע בצורה כל כך קשה שהוא צריך למות ולהתקלף. אם אתם סובלים מבעיה שכזו אז חשוב מאוד להבין את הסיבות לה ובהתאם להן לטפל בה כדי להקל על החיים שלכם ככל האפשר.

פנים יפות

בטיפולים קוסמטיים לעומת זאת נעשה שימוש מושכל בחומרים כימיים הגורמים לשכבת העור העליונה למות ולהתקלף וכך להיפטר מעור שניזוק בצורה קוסמטית אך עדיין נותר לתפקד ולא התקלף מעצמו. מכיוון שמדובר בחומרים מסוכנים, לרוב סוגים של חומצות, חשוב מאוד לבצע את הטיפול אצל גורמים מקצועיים ומנוסים שמאושרים לטפל בעור הפנים ויודעים איך לעשות זאת. כל שכן כאשר מדובר בטיפול פילינג עמוק בו החומרים חזקים במיוחד. מכיוון שעור הפנים כל כך בולט וכל נזק הכי קטן שבו פוגע מאוד בנראות הכללית ובהופעה החיצונית יש להיזהר מנזקים כאשר מטפלים בו. חשוב מאוד לא לנסות לעשות שימוש בהתקלפות טבעית של העור כדי להחליף טיפול מקצועי של פילינג קוסמטי. ישנם מקרים שבהם נתקלתי בנשים שניסו לגרום לעצמן לכוויות שמש בפנים על ידי הימנעות משימוש בקרם הגנה וחשיפה מוגזמת לשמש על מנת להביא להתקלפות עור הפנים לאחר מספר ימים. כמובן שמדובר בתהליך לא ממומלץ שמביא להחמרת המצב הקוסמטי בטווח הקצר ואינו בטוח יפתור את הבעיה בטווח הארוך, מלבד זאת יש גם את העניין של הגברת הסיכון לסרטן עור כתוצאה מחשיפה לא מבוקרת לשמש. ניסיונות אחרים כוללים שימוש בחומרים כימיים בבית כדי לבצע פילינג ביתי, פה כבר מדובר בתהליך מבוקר יותר ובטוח יותר בהנחה ונעשה שימוש בחומרים ייעודיים לכך אשר עברו את כל האישורים וכמובן שחשוב כי המטופלת תהיה בעלת ניסיון או כזו שעברה הדרכה צמודה בטיפול מסוג זה. האפשרות המועדפת כאמור היא פנייה לטיפול מקצועי אצל גורם מקצועי שיבטיח הן את הצלחת הטיפול ואת בטיחות המטופלת.
המאמר מתבסס על מידע מאתר ד"ר איימס.

Categories
מאמרים

אמי, בת דודתי ומגזין ל"אשה"

הופתעתי לקבל את מגזין "לאשה" לביתי, הרי אינני מנויה עליו ואינני נוהגת לקרוא בו. מכתב מהעורכת שצורף למגזין הסביר לי את התעלומה. העורכת כתבה במכתב המצורף שהתרגשה מבת דודתי ומאהבתה המרובה לאמי שהייתה מנויה כל חייה על המגזין מיום שיצא לאור ועד יום הסתלקותה מהעולם הזה. היא ומשתתפת בצערי ומזמינה אותי להמשיך את דרכה של אמי ולעשות מנוי על המגזין.
כמובן שמיד התקשרתי לבת דודתי אילנה, שנהגה בצעירותה להגיע כל שבוע לביתנו לקחת את המגזין של השבוע שעבר ולקרוא בו. אילנה ספרה לי שאמי, שנפטרה לא מכבר, מקושרת אצלה להרבה ציוני דרך בחייה ואחד מהם זה מגזין לאישה. היא זוכרת היטב את הימים האלה שהגיעה לקחת את המגזין, את ההמלצות של אמי לאיזה כתבות כדאי שתשים לב, את השיחות הקטנות שלהן על כתבות מהשבועות הקודמים. היא זוכרת איך המגזינים הגיעו אליה ישרים לגמרי כאילו לא קראו בהם. היה ברור לה שאמי קוראת במגזין בזהירות כדי לא לקמטם מתוך מחשבה שיגיע אליה ממש כחדשים כדי שגם היא תהנה מהם כשם שאמי נהנתה.
בת דודתי ספרה לי שבשבעה של אמי היא נכנסה לאחד החדרים בדירה ומצאה שם ערמה של מגזינים והרגישה כאילו אמי שמרה עליהם עבורה, זאת למרות השנים הרבות מאוד שחלפו מאז המגזין האחרון שלקחה מאמי. מיד גמלה בה החלטה להתקשר למגזין "לאשה" ולספר להם על האישה המופלאה הזו, הדודה שכל כך אהבה, שהייתה מנויה על המגזין מאז שיצא לאור ועד יום
מותה.
בת דודתי סיפרה לי שהתקשרה למערכת, ששוחחה עם אישה נעימה סיפרה לה על אמי, על האישה הזו שהייתה בצעירותה עם קום המדינה בגולני והשתתפה ככוח נשי תומך לוחמים בכיבוש אום רשרש הלא היא אילת. (סיפור שאני כבתה אהבתי לשמוע שוב ושוב. לסיפור על התחרות בין שני
הכוחות שהתקדמו לאום רשרש והרצון של כל כוח להגיע ראשון ועל כך שהכוח השני השיג את הכוח שאמי השתלבה בו). ועוד כהנה וכהנה סיפורים על אמי מתוך כוונה לעורר בהם עניין לכתבה במגזין שלהם על האישה הנפלאה הזו שהיא אמי. בת דודתי אף ספרה לי שאמרו לה שישקלו אך מהשיחה הבינה שככל הנראה לא יכתבו כי זה לא מתאים לרוח המגזין. היא לא ספרה לי כי קיוותה בכל זאת שיכתבו והיא תוכל להביא לי את המגזין עם הכתבה.

Categories
מאמרים

סוגי ניתוחי אף וניתוחי סינוסים

ניתוח ספטופלסטי הוא ניתוח אף שמטרתו לתקן את התעלות המחולקות בתוך האף. הספטום הוא הקיר מעצם וסחוס המחלק את האף לשני נחיריים שונים. כאשר יש עיוות בספטום או כאשר הוא זז לאחד הצדדים נוצרות בעיות נשימה וכן בעיות נראות, לעיתים מדובר בבעיה מולדת אך לרוב היא נוצרת כתוצאה מפציעה.

ניתוח טורבינופלסטי הוא ניתוח שמטרתו להקטין את קונכיות האף שהן המבנים שנמצאים לאורך צדדי הדופן של האף אשר יכולים להתנפח ולגרום לחסימה באף על ידי הקטנת גודלם ניתן לשפר את הנשימה ולעיתים גם את מראה האף. ניתוחי סינוסים המכונים בעברית גת או גיתות האף הם ניתוחים שמבוצעים בחללים הפנימיים בתוך האף. ניתוחים שונים נועדו לטפל בבעיות שונות בסינוסים אלו – ישנם סינוסים עליוניים שממוקמים בין העיניים ובאיזור גשר האף. חלק זה הוא מרכזי בגרימת זיהומים של הסינוסים משום שכולם מתנקזים דרכם או לידם. כלומר אם סינוסים אלו חסומים זיהום יכול להתפשט מהם אל יתר הסינוסים. מטרת הניתוח במקרה זה היא להסיר את הרקמה המזוהמת או את העצם שעלולה לחסום את הניקוז הטבעי. ניתוח אף מחיר: המחירים של שני הניתוחים אינם דומים בהכרח וחשוב גם לברר את מידת השתתפות הביטוח בכל אחד מהם. מכיוון שמדובר בניתוחים רפואיים ולא קוסמטיים כמו מתיחת בטן אז סביר להניח שהכיסוי מלא.

ניתוח אחר הוא ניתוח להסרת פוליפים שנחשב הליך רפואי שגרתי ולא מסובך. פוליפים הם בלוטות רכות שמופיעות בתוך תעלות האף ועלולת לגרום לחסימת דרכי האוויר ולפגוע בחוש הריח. ההליך מתרחש לרוב תחת הרדמה מלאה ובאמצעות טלסקופ המועבר בתוך האזור הויזואלי של האף. מכשיר מיוחד שנקרא מיקרודברידר משמש להסרת הפוליפים עצמם. כאשר מדובר לא רק בפוליפים אלא גם בדלקות הנלוות אליהם בצורה קיצונית בסינוסים נדרש ניתוח שמסיר גם את הפוליפים וגם את הרקמות הנגועות בדלקת שלרוב גורמות לנפיחות שיוצרת את הצורך בניתוח. בניתוח מוחדר אנדוסקופ לנחיר בדומה להליך שנעשה בהסרת פוליפים רק שפרט להסרתם ניתן גם להרחיב את תעלות הנשימה כדי להקל על הנשימה ולטפל ברקמות הנגועות. כל הניתוחים המטפלים בסינוסים לרוב לא משפיעים על התצורה החיצונית של האף ולכן לא דורשים מרכיב קוסמטי שילווה אותם אלא מדובר בהליך שהוא שברובו רפואי פונקציונלי.

Categories
מאמרים

מה מיוחד כל כך בים המלח?

ים המלח נחשב אחד מאתרי התיירות המושכים ביותר בעולם והייחודיים ביותר בגלל ריכוז המלחים והמינרלים הגבוה במים וכן בגלל האקלים המדברי ששניהם יחד יוצרים את התנאים המושלים לטיפולי ספא ובריאות שהפכו את ים המלח לכל כך מיוחד. האגם מושך מאות אלפי תיירים מדי שנה השואפים לחופשה רגועה ובריאותית בנוף המדברי ובציפה ללא הפרעות על מי המלח העשירים של האגם.

השילוב בין ים המלח, המלחים עצמם והבוץ המופק מתוכו, בוץ ים המלח, מכיל ריכוז גבוה יותר מכל אגם או ימה אחרת בעולם בכל הנוגע למינרלים ולמלחים ייחודים כמו קלציום, פוטסיום, מגנזיום וברומיד. אפילו באוקיאנוס לא ניתן להגיע לריכוז כזה של מלחים ומינרלים. הריכוז הזה עושה טוב מאוד לעור שלנו כפי שאנו יודעים מההיסטוריה של טיפולי ספא ויופי כמו גם ממצאי המחקר של המדע המודרני. הוא לא רק מזין וממשמר ומחדש את העור שלנו אלא גם מכיל חומר אנטיבקטריאליים יחודיים. מגנזיום גופרתי לדוגמא שנמצא בריכוז גבוה יחסית בים המלח נודע בכל העולם בתכונות החיטוי שלו וזו הסיבה שמוצרי ים המלח משמשים פעמים רבות בטיפול בנגעי או מחלות עור שונות וקיצוניות.

אך לא כולם יכולים להגיע לים המלח לחופשה וגם אם מסוגלים הרי שמדובר בעיתים רחוקות למדי וזו הסיבה שחברות רבות מפיקות את אוצרות ים המלח ואורזות אותן כתכשירים ומוצרים קוסמטיים כגון קרם לחות לפנים ואסתטיים שמסייעים לכל אדם להנות מים המלח בביתו ובחדר מקלחתו. עם זאת עדיין רבים מהאנשים בעולם חוששים לרכוש מוצרים מים המלח מבלי לדעת שאכן מדובר בים המלח, זו הסיבה שרבים בוחרים לרכוש את מוצרי ים המלח דווקא בישראל. אך מכיוון שרוב התיירים אינם בהכרח מגיעים פיזית לים המלח נפתחו חנוית של מוצרי ים המלח גם באילת, בירושלים, בתל אביב וביעדים תיירותיים נוספים בישראל. אחת הביקורות המובילות כלפי תחום זה, בדיוק כמו כלפי חנויות היודאיקה היא המחירים הגבוהים שמשמשים מעין מלכודות תיירים ומוציאות שם רע לכל חווית הביקור בישראל וניצול התיירים. אך כיום האינטרנט עם העושר העצום של האתרים והמוצרים מאפשר לתיירים להשוות מחירים ולרכוש את אותם מוצרים במחיר סביר והוגן.

Categories
מאמרים

הבלדה על בני ברוך

ביום העצמאות ה- 36 למדינת ישראל שר לה שלמה ארצי את "הבלדה על ברוך ג'אמילי". הנרטיב של אותו שיר עורר סערה גדולה בגלל היותו גרפיטי אישי שנכתב בזפת על מבנה של משאבת מים בדרך "באב אל וואד" –  פלמ"ח ברוך ג'אמילי פ"ת 1948

בעקבות השיר נמחקה הכתובת על הקיר. בשנת 2011  שוחזר אותו מבנה וחודשה הכתובת של ברוך ג'אמילי.

באותו קיץ יצא עם ישראל לרחובות  ב"מחאת רוטשילד" ויחד איתו יצאה לרחובות הבלדה של "בני ברוך– קבלה לעם"  שחרטה על דגלה את הכתובת- "לא ימין ולא שמאל הערבות מעל לכול", והנרטיב שלו "כשדלק  הערבות האנושית ואהבת הזולת הוא המניע את הרצון לבנות חברה חיובית ותומכת, חיי האדם מקבלים משמעות. כי אז הוא עוזר לעשות חיי האחרים יפים יותר" חברה כזו ניתן לבנות באמצעות שיטת האיחוד הנרכשת ומתממשת דרך חכמת הקבלה. 

בהדרכתו והובלתו של הד"ר מיכאל לייטמן תלמידו של הרב"ש מממשים חכמה זו כ- 2 מליון תלמידים ברחבי העולם ועל שם רבו ברוך שלום קרא להם הד"ר לייטמן- "בני ברוך".  "בנֵי ברוך " עושים ימים כלילות בלהפיץ את החכמה להמוני העם כמערכת ערכים מובילים בכל תחומי חיינו. דרך "זהר לעם" עם פירוש הסולם ודרך ספריית מקובלים וכתביו של הד"ר מיכאל לייטמן. 

דרך  2 עיתונים, עיתון "האומה"  ועיתון נשים חברתי "ישראלית" עובר המסר של איחוד העם. דרך המדיה האינטרנטית והרשתות החברתיות היא מביאה לידיעת  ההמונים את האפשרויות השונות שניתן להשיגה- מקמפוסים דרך קורסים קצרים  ייעודיים, ועד למאמרים וכתבות המופעים באתרים שונים מתאמה, כולל כנסים רבי משתתפים אליהם מוזמן הציבור הרחב.

בקיץ  2019 שנת העצמאות ה- 71 למדינתנו, נשמע כבר ברמה "קולו של הטרובדור" המספר על שיטת האיחוד והחיבור מבית "קבלה לעם". זו שתיתן את הפתרון לבעיותיה של החברה הישראלית  ועל המעגל הגלובלי שיצרו "בני ברוך" למימוש ערכי הקבלה וחזונה, שישפיעו ליצירתו של העולם כטוב יותר להתחיל כבר עכשיו לקרום  עור וגידים .

ועל כך נגיד אמן.

Categories
מאמרים

בין הגיל השני לגיל השלישי

זוכרים את הרגע שהבאתם לראשונה ילד לעולם? הייתם צריכים ללמוד מקצוע חדש לחלוטין – הורות. להבין בבגדי ילדים, בציוד מיוחד לגילאים שונים ופתרונות מזון ומחלות שייחודיות רק להם. כמה שעות ישבתם באינטרנט או בשיחות עם אימהות ואבות אחרים כדי ללמוד ולהתמקצע? כנראה שהרבה ובילד השני והשלישי פחות וכך עד שהפכתם להורים מומחים. ובכן אולי לא תשמחו לדעת זאת אבל תהליך דומה יקרה לכם עם ההורים שלכם כאשר הם יזדקנו ויגיעו לגיל שבו יצטרכו תמיכה וטיפול.

אתם תצטרכו ללמוד על בריחת שתן, פתרונות ניידות ואמצעים אחרים שיוכלו להקל על חייהם ועל האתגרים שמביאה איתה הזקנה. כמו בכל דבר בחייהם גם במקרה הזה אני תמיד מעדיף ללכת למומחים, לאנשים שזו הפרנסה שלהם – לעזור לאנשים עם בעיות דומות לשלי. אני מודה שבהתחלה לא ידעתי כלום על כסא גלגלים או על ידיות אחיזה למקלחת, הגבהה לאסלהעל מוצרי ספיגה או על מקלות הליכה אבל כשנכנסים לזה, במיוחד בעזרת אנשי מקצוע, מגלים שהשד לא נורא כל כך. הכל אפשר ללמוד וזה תלוי רק ברצון ובנחיצות ולא בשום דבר אחר. אתם צריכים להבין שאין לכם ברירה, שחוסר הידיעה תעלה לכם יותר בטווח הארוך ועדיף להכיר זאת כבר בהתחלה.

מאוד דומה למה שקורה עם פנסיה – שאנשים משלמים הון על פנסיה רק בגלל שזה נראה להם רחוק ולא רלוונטי ורק בגלל שהם לא טרחו להתמקצע בזה ולרדת לפרטים הקטנים. ישנן נקודות כאלו בחיים כמו פנסיה, בניית בית, רכישת רכב – שהעלויות של הטעויות הן פשוט יקרות מדי בכדי להרשות לעצמכם לא לרדת לפרטים ולא להבין דברים לעומקם. ברור גם שבפעם הראשונה תעשו טעויות ולא תדעו הכל, מאוד דומה למה שקרה לכם עם הילד הראשון, אבל עם הזמן והניסיון תלמדו כיצד לעשות דברים ולכן נכון גם להעביר זאת הלאה לאחרים שיוכלו להיעזר מאותו הידע. אתם תגלו, בדיוק כמו בהורות, שעצם הלימוד וההסבר למישהו אחר גורם לכם להבין את הדברים טוב יותר ולהתמקצע אף יותר. אז השאלה האחרונה אולי היא מתי כדאי להתחיל ללמוד על כך? התשובה שלי היא כשאין ברירה.

Categories
מאמרים

9 עובדות על ביטקוין

    1. העיסקה הגדולה ביותר בביטקוין היתה בסך 194,933 ביטקוינים שבזמנו היו שווים קצת פחות מ136 מיליון דולר.
    2. ביטקוין הוא המטבע עם הביצועים הטובים ביותר יחד עם הדולר האמריקאי במשך שלוש פעמים בארבע השנים האחרונות וכנראה שב2017 הוא עומד לשבור את כל השיאים הללו.
    3. תאילנד היתה המדינה הראשונה בעולם שאסרה על שימוש בביטקוין בשנת 2013, שנה לאחר מכן הבנק המרכזי טען שההנחייה אינה חוקית אך המליץ לא לעשות שימוש במטבע. מדינות נוספות שלא אהבו את המטבע הן בנגלדש, איסלנד, בוליביה ואקוודור. לעומתן בן המדינות שאימצו בחום את המטבע ניתן למצוא את אסטוניה, ארה"ב, דנמרק, שוודיה, הולנד, אנגליה וכמובן סין.
    4. ישנם אתרי פרילנסרים כגון XBTFreelancer שמאפשרים קבלת שכר בביטקוין. בעבר היו לא מעט שירותים ומשחקים ששילמו בביטקוין עבור צפייה בפרסומות או משחק במשחקים מסוימים. סכומים שבמונחים של היום שווים הון משמעותי.

5. בשנת 2013 לFBI היה את אחד מחשבונות הביטקוין הגדולים בעולם עם סך של 144,000 ביטקוינים ששווים נכון להיום כמעט 700 מיליון דולר.

6. בסקר שנערך בשנת 2015 65% מהאמריקאים עדיין לא ידעו מהו ביטקוין. ההנחה היא כי המודעות גדלה מהותית בשנת 2017 עם החשיפה התקשורתית הרבה למטבע.

7. שוד הביטקוינים הגדול – בשנת 2014 התרחש אחד ממקרי השוד הגדולים בהיסטוריה עם הפריצה לחשבונותיה של חברת המרת המטבעות Mt. Gox שפשטה בעקבותיו את הרגל. בשוד נעלמו כ80 אלף ביטקוינים שכ650 אלף מהם לא נמצאו עד היום. מדובר במונחים של היום במעל לשלושה מיליארד דולר.

8. המיליונים שהלכו לפח – סיפור שכיח נוסף שמסתובב הוא על אחד בשם ג’יימס האולס שבשנת 2013 החזיק 7500 ביטקוינים בערך של 7 וחצי מיליון דולר על דיסק קשיח חיצוני למחשב שלו שאותו זרק בטעות לפח. הוא השקיע ימים רבים בחיפושים אחר הכונן הקשיח לאחר מכן אך ללא הצלחה.

9. תמיכה מכיוון לא צפוי – דווקא בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב לשעבר סייע לביטקויין לקבל חשיפה ותמיכה כאשר הביע בו אמון לטווח הארוך בשנת 2013.

Categories
מאמרים

רנה מגריט – צייר בלגי, מאה 20

כדי להבין את יצירותיו של רנה מגריט, נתחיל עם בדיקה של מהו סוריאליזם, הסוריאליזם פעל החל משנות ה 20 של המאה ה 20. מטרתם הראשונה של מייצגיו הייתה לערער את היסודות של המשטר הקפיטליסטי עליו הייתה מושתתת השקפת העולם המערבי באותן שנים. עד הסוריאליזם, ייצוג המציאות היה מבוסס על מראהו הריאלי של אובייקט.  הסוריאליזם העלה את הרעיון שעל האמן לחפש ייצוג לסתירה שבין האמת החיצונית לאמת הפנימית של האמן, לעסוק בניגודים המאפיינים את המציאות הנגלית – ולמצוא את מקומו של האדם באמצע בין שני ניגודים.
רוב הסוריאליסטים האמינו ב"טכניקת המקרה" היוצר קשר בין אלמנטים שלא היה ביניהם קשר קודם. ועסקו גם בתכנים 'מתוך התת מודע' של האמן . חלק מהאמנים עסקו בחלומות – שאיפשרו להם לבחון מצבי סתירה, כמו למשל: חלום ומציאות.
מגריט טען שיצירותיו – אינן מבוססות חלום המזמין מנוחה ורגיעה  – אלא חלום שמטרתו דוקא לעורר את האדם. הוא אינו שובר את חוקי הטבע אלא עוסק בגילוי שאלמנטים הנמצאים במצב ניגודי בכל זאת מקיימים דיאלוג, ומגיעים לסינתזה. חיבור בין ניגודים יכול להגיע לאמירה מגובשת אחת.

מגריט צייר 3 ורסיות שונות של הציור "מחוז ארנהיים":                                                                                                                 1. הר שצורתו כראש ציפור עם כנפיים פרושות וחלון עשוי לבנים, ועל אדן החלון – 2 ביצים.
2. הר שפסגתו מעוצבת כציפור שכנפיה פרושות, חלק מזכוכית החלון שבורה ועל חלקיה שעל הרצפה, מצוייר אותו נוף.
3. שוב ציפור בפסגתו של הר ועל אדן החלון קן עם ביצים.
כאשר הציפור מופיעה כעשויה מאותו חומר כמו ההר, טבעי שאנו מחפשים קשר בין חלקי המציאות שהופך אותם לתופעה אחת מחוברת והרמונית. – ישנו הטבע שיד אדם לא נגעה בו, וישנן הלבנים המסותתות שמאזכרות את האדם שבנה את המציאות הזו בדרכו הייחודית להתבונן בה. כלומר, לפי מגריט – המציאות כולה מבוססת על חומר משותף אחד והוא כנראה הרצון של כל מרכיביה לחיים, לטוב ולאהבה, מצד שני נראה שדווקא הניגוד הוא שמאפשר לאלמנטים כל כך שונים זה מזה, לחיות בקשר הדדי מאוזן ורגוע. זהו מצב לא מוכר לנו כבני אדם. לכן הוא מעורר בנו תחושת מסתורין ואפילו אי נחת.  אבל, הוא גם מחייב אותנו לחקור יותר לעומק את תפיסת המציאות שלנו ולבדוק את תפקידו של האדם בחיים הללו, במציאות המורכבת שלנו.
בעצם מגריט שואל: מהו הטעם בחיינו?

Categories
מאמרים

בית הדסה

חורף 2012, חברון (בית הדסה), 3 שכבות, חרמונית וגעטקס ועדיין קור איימים

1-2 בלילה, קצת יותר מחצי שנה בצבא, אני בעמדת תצפית- שקט מופתי

מאחורי חושך מצרים, מלפני שכונת בית הדסה מוארת

עייף מחוסר שינה, הולך בעמדה הקטנה הלוך וחזור בשביל להתחמם ולא להרדם, תקופה של בלאגן ופיגועים, לא מוריד את העיניים ל20 שניות של שליחת SMS.  מודה: פחד איימים. בעודי מנסה לשמור על עירנות, שמא מחבל יבוא מאחור, אני שומע קול צעדים מתגבר וקרב לעמדה. צמרמורת ודריכות יתר, לפתע אני שומע קול קורא: "זה בסדר, זה אני ", ופריטה קלה על הגיטרה לוודא שהבנתי מי זה. נשימת רווחה, כל הלחץ לאט לאט יורד, ומגיח מהחשכה בחור ג'ינג'י עם גיטרה, שאני כבר מכיר מקריית ארבע. הבחור שלא זכור לי שמו, יושב איתי בעמדה( כמובן שעדיין בדריכות), מנגן רגוע ואנחנו שרים יחד, מדברים, כל המצב רוח שלי משתנה, לא יודע למה ואיך אני מרגיש בטוח


כל מה שהבחור הזה רוצה זה לשמח את החיילים ולתת לנו קצת אור בתוך כל החושך הזה

הרגשתי שהוא מרגיש מה עובר עלינו, לכן הוא מרגיש צורך עז לעודד ולשמח

אפילו אנשים שהוא לא מכיר אישית

עכשיו לאחר שנים רבות אני מבין כמה פעולה קטנה יכולה לשנות כל מצב של מי שעומד מולך

אז אל תהססו, עשו את הצעד החיובי, הנותן כלפי האחר ותרגישו כמה חיים של אנשים אחרים אתם יכולים לשנות – בטלפון אחד, הודעה אחת, אפילו בדברים הכי קטנים, כולנו רוצים רק יחס אוהב ומכיל

 

Categories
מאמרים

רק מה ששווה בעיניי, שווה?

השבוע הסנסציה הייתה נישואיהם של העיתונאית הישראלית המוסלמית, לוסי והשחקן היהודי, צחי.
לפני כמה חודשים מגישת תכניות טלויזיה יהודיה נישאה לשחקן תיאטרון ערבי ונולד להם תינוק. ולמה זה מעורר כזאת סנסציה? בגלל שאנחנו חיים בעולם של תוויות. העניין הוא שכל אחד בוחר איזו תווית נכונה ואיזו לא. ואולי זה בסדר שיש מלא מלא תוויות, ואולי הבעיה היא לא בתוויות, אלא ביחס השונה שאנחנו נותנים לכל אחת מהן.

מבחינתי מה שמעורר פליאה, יותר מנישואי ה"תערובת" האלה, זאת דווקא העובדה שיש מי שדורש מהחברה לקבל את השונות שמתאימה לתוויות שהוא בחר כנכונות, ומגן על זכות קיומן בחברה ובעולם, אך יוצא להתקפה נגד מי שבחר תוויות אחרות משלו, וגרוע מכך – לנוכח תופעה חברתית הנושאת תוויות "לא נכונות" לפי השקפתו, הוא פוסל אותן או מבזה את מי שחי לפיהן.

לדוגמה: נניח שאני אדם מאד ליברלי בדעותיי וחושב שנישואי "תערובת" כאלה רלוונטיים ושיש לתת תוקף לקיומם, אפילו בדרגת החקיקה. אני גם בעד מוסד הנישואים בין זוגות הומוסקסואליים, ושוויון זכויות חברתיות לטרנסקסואליים וכד', אך זה לא אומר שאני אהיה כזה "ליברלי" ביחס למי שמעוניין דווקא לחיות חיים יותר שמרניים, ומבקש מהחברה לכבד את שמרנותו כי אלה התוויות הנכונות שהוא וקהילתו בחרו.

איך אפשר להחליט שקבוצת אנשים שמאמינה שנישואין בין בני דתות שונות, או בין גזעים שונים, או עם בן אותו מין, או שאין לאכול בעלי חיים, הם הצודקים הבלעדיים והמתקדמים והנאורים, ואילו מי שמאמין שיש לשמור על ההבדלים בין הדתות, או לשמר את התרבות והגזע של בני עמו, או להקדיש את מוסד הנישואין לשם היתרבות בדרך הטבע, או מי שאינו מתרשם מטבעונות, הם נחלשים, מרובעים או טיפשים?

איך נוכל לדעת מה אמת ומה לא? יש אמת אחת ברורה – לכל אחד, יש אמת משלו. וזה אומר שהאמת היא לא דבר אבסולוטי ואין לאף אחד בעלות עליה.
בכל סיטואציה שבה אנחנו נתקלים בניגודיות, גם אם היא מעוררת בנו דחיה, מה שחשוב הוא שנזכור שלאנשים שונים יש דעות שונות, שכל אחד רואה את עולמו מתוך תפיסתו האישית, וכל עוד שחופש קיום כזה לא בא על חשבון חופש הקיום של בני אדם אחרים; אם זה לא קורה מתוך כפייה, אז אין בכל דעה שום פסול. ואין לנו שום זכות להחליט שתפיסתו של מישהו פחות מוצלחת או ראויה להתקיים משלי, רק בגלל שהיא לא מתיישבת עם הדעות שלי.

אין לנו זכות להיכנס לתוך הבית, המיטה, המכנסיים או הצלחת של אף אחד, כל עוד אותו אדם הוא אדם בעל דעת וחשיבה חופשית, ואינו פועל בניגוד לחוק.
החוקים משתנים ומתגמשים לכל אורך ההיסטוריה האנושית, לטובת הוספה על ריבוי השונות. זה בא להוסיף, לא לפסול את הקיים אם הקיים הזה מקובל על אחוז גדול באוכלוסייה.

השונות היא רבת פנים, היא נכונה לצד אחד וגם לצד השני. אם אני שמאלני, לא חייב לשנוא את הימני, ולהפך, רק בגלל שהוא לא חושב כמוני. מה שקבע שדעתו פסולה ודווקא שלי נכונה זה רק התפיסה שלי שלא יכולה לראות באותן עיניים את התפיסה של אדם שחושב לגמרי אחרת ממני. הסוד של הקיום הוא לכבד את האחר –כמו שאומר המשפט המפורסם: אינני מסכים עם דעתך, אך אהיה מוכן להילחם על הזכות שלך להביע אותה.