אפריל 19, 2021

בין הגיל השני לגיל השלישי

זוכרים את הרגע שהבאתם לראשונה ילד לעולם? הייתם צריכים ללמוד מקצוע חדש לחלוטין – הורות. להבין בבגדי ילדים, בציוד מיוחד לגילאים שונים ופתרונות מזון ומחלות שייחודיות רק להם. כמה שעות ישבתם באינטרנט או בשיחות עם אימהות ואבות אחרים כדי ללמוד ולהתמקצע? כנראה שהרבה ובילד השני והשלישי פחות וכך עד שהפכתם להורים מומחים. ובכן אולי לא תשמחו לדעת זאת אבל תהליך דומה יקרה לכם עם ההורים שלכם כאשר הם יזדקנו ויגיעו לגיל שבו יצטרכו תמיכה וטיפול.

אתם תצטרכו ללמוד על בריחת שתן, פתרונות ניידות ואמצעים אחרים שיוכלו להקל על חייהם ועל האתגרים שמביאה איתה הזקנה. כמו בכל דבר בחייהם גם במקרה הזה אני תמיד מעדיף ללכת למומחים, לאנשים שזו הפרנסה שלהם – לעזור לאנשים עם בעיות דומות לשלי. אני מודה שבהתחלה לא ידעתי כלום על כסא גלגלים או על ידיות אחיזה למקלחת, הגבהה לאסלהעל מוצרי ספיגה או על מקלות הליכה אבל כשנכנסים לזה, במיוחד בעזרת אנשי מקצוע, מגלים שהשד לא נורא כל כך. הכל אפשר ללמוד וזה תלוי רק ברצון ובנחיצות ולא בשום דבר אחר. אתם צריכים להבין שאין לכם ברירה, שחוסר הידיעה תעלה לכם יותר בטווח הארוך ועדיף להכיר זאת כבר בהתחלה.

מאוד דומה למה שקורה עם פנסיה – שאנשים משלמים הון על פנסיה רק בגלל שזה נראה להם רחוק ולא רלוונטי ורק בגלל שהם לא טרחו להתמקצע בזה ולרדת לפרטים הקטנים. ישנן נקודות כאלו בחיים כמו פנסיה, בניית בית, רכישת רכב – שהעלויות של הטעויות הן פשוט יקרות מדי בכדי להרשות לעצמכם לא לרדת לפרטים ולא להבין דברים לעומקם. ברור גם שבפעם הראשונה תעשו טעויות ולא תדעו הכל, מאוד דומה למה שקרה לכם עם הילד הראשון, אבל עם הזמן והניסיון תלמדו כיצד לעשות דברים ולכן נכון גם להעביר זאת הלאה לאחרים שיוכלו להיעזר מאותו הידע. אתם תגלו, בדיוק כמו בהורות, שעצם הלימוד וההסבר למישהו אחר גורם לכם להבין את הדברים טוב יותר ולהתמקצע אף יותר. אז השאלה האחרונה אולי היא מתי כדאי להתחיל ללמוד על כך? התשובה שלי היא כשאין ברירה.