מאי 14, 2021

מה מיוחד כל כך בים המלח?

ים המלח נחשב אחד מאתרי התיירות המושכים ביותר בעולם והייחודיים ביותר בגלל ריכוז המלחים והמינרלים הגבוה במים וכן בגלל האקלים המדברי ששניהם יחד יוצרים את התנאים המושלים לטיפולי ספא ובריאות שהפכו את ים המלח לכל כך מיוחד. האגם מושך מאות אלפי תיירים מדי שנה השואפים לחופשה רגועה ובריאותית בנוף המדברי ובציפה ללא הפרעות על מי המלח העשירים של האגם.

השילוב בין ים המלח, המלחים עצמם והבוץ המופק מתוכו, בוץ ים המלח, מכיל ריכוז גבוה יותר מכל אגם או ימה אחרת בעולם בכל הנוגע למינרלים ולמלחים ייחודים כמו קלציום, פוטסיום, מגנזיום וברומיד. אפילו באוקיאנוס לא ניתן להגיע לריכוז כזה של מלחים ומינרלים. הריכוז הזה עושה טוב מאוד לעור שלנו כפי שאנו יודעים מההיסטוריה של טיפולי ספא ויופי כמו גם ממצאי המחקר של המדע המודרני. הוא לא רק מזין וממשמר ומחדש את העור שלנו אלא גם מכיל חומר אנטיבקטריאליים יחודיים. מגנזיום גופרתי לדוגמא שנמצא בריכוז גבוה יחסית בים המלח נודע בכל העולם בתכונות החיטוי שלו וזו הסיבה שמוצרי ים המלח משמשים פעמים רבות בטיפול בנגעי או מחלות עור שונות וקיצוניות.

אך לא כולם יכולים להגיע לים המלח לחופשה וגם אם מסוגלים הרי שמדובר בעיתים רחוקות למדי וזו הסיבה שחברות רבות מפיקות את אוצרות ים המלח ואורזות אותן כתכשירים ומוצרים קוסמטיים כגון קרם לחות לפנים ואסתטיים שמסייעים לכל אדם להנות מים המלח בביתו ובחדר מקלחתו. עם זאת עדיין רבים מהאנשים בעולם חוששים לרכוש מוצרים מים המלח מבלי לדעת שאכן מדובר בים המלח, זו הסיבה שרבים בוחרים לרכוש את מוצרי ים המלח דווקא בישראל. אך מכיוון שרוב התיירים אינם בהכרח מגיעים פיזית לים המלח נפתחו חנוית של מוצרי ים המלח גם באילת, בירושלים, בתל אביב וביעדים תיירותיים נוספים בישראל. אחת הביקורות המובילות כלפי תחום זה, בדיוק כמו כלפי חנויות היודאיקה היא המחירים הגבוהים שמשמשים מעין מלכודות תיירים ומוציאות שם רע לכל חווית הביקור בישראל וניצול התיירים. אך כיום האינטרנט עם העושר העצום של האתרים והמוצרים מאפשר לתיירים להשוות מחירים ולרכוש את אותם מוצרים במחיר סביר והוגן.