מאי 14, 2021

סוגי ניתוחי אף וניתוחי סינוסים

ניתוח ספטופלסטי הוא ניתוח אף שמטרתו לתקן את התעלות המחולקות בתוך האף. הספטום הוא הקיר מעצם וסחוס המחלק את האף לשני נחיריים שונים. כאשר יש עיוות בספטום או כאשר הוא זז לאחד הצדדים נוצרות בעיות נשימה וכן בעיות נראות, לעיתים מדובר בבעיה מולדת אך לרוב היא נוצרת כתוצאה מפציעה.

ניתוח טורבינופלסטי הוא ניתוח שמטרתו להקטין את קונכיות האף שהן המבנים שנמצאים לאורך צדדי הדופן של האף אשר יכולים להתנפח ולגרום לחסימה באף על ידי הקטנת גודלם ניתן לשפר את הנשימה ולעיתים גם את מראה האף. ניתוחי סינוסים המכונים בעברית גת או גיתות האף הם ניתוחים שמבוצעים בחללים הפנימיים בתוך האף. ניתוחים שונים נועדו לטפל בבעיות שונות בסינוסים אלו – ישנם סינוסים עליוניים שממוקמים בין העיניים ובאיזור גשר האף. חלק זה הוא מרכזי בגרימת זיהומים של הסינוסים משום שכולם מתנקזים דרכם או לידם. כלומר אם סינוסים אלו חסומים זיהום יכול להתפשט מהם אל יתר הסינוסים. מטרת הניתוח במקרה זה היא להסיר את הרקמה המזוהמת או את העצם שעלולה לחסום את הניקוז הטבעי. ניתוח אף מחיר: המחירים של שני הניתוחים אינם דומים בהכרח וחשוב גם לברר את מידת השתתפות הביטוח בכל אחד מהם. מכיוון שמדובר בניתוחים רפואיים ולא קוסמטיים כמו מתיחת בטן אז סביר להניח שהכיסוי מלא.

ניתוח אחר הוא ניתוח להסרת פוליפים שנחשב הליך רפואי שגרתי ולא מסובך. פוליפים הם בלוטות רכות שמופיעות בתוך תעלות האף ועלולת לגרום לחסימת דרכי האוויר ולפגוע בחוש הריח. ההליך מתרחש לרוב תחת הרדמה מלאה ובאמצעות טלסקופ המועבר בתוך האזור הויזואלי של האף. מכשיר מיוחד שנקרא מיקרודברידר משמש להסרת הפוליפים עצמם. כאשר מדובר לא רק בפוליפים אלא גם בדלקות הנלוות אליהם בצורה קיצונית בסינוסים נדרש ניתוח שמסיר גם את הפוליפים וגם את הרקמות הנגועות בדלקת שלרוב גורמות לנפיחות שיוצרת את הצורך בניתוח. בניתוח מוחדר אנדוסקופ לנחיר בדומה להליך שנעשה בהסרת פוליפים רק שפרט להסרתם ניתן גם להרחיב את תעלות הנשימה כדי להקל על הנשימה ולטפל ברקמות הנגועות. כל הניתוחים המטפלים בסינוסים לרוב לא משפיעים על התצורה החיצונית של האף ולכן לא דורשים מרכיב קוסמטי שילווה אותם אלא מדובר בהליך שהוא שברובו רפואי פונקציונלי.