מאי 14, 2021

תוכנית עסקית

אם עכשיו הייתם יוצאים לטיול כנראה שהייתם מתכננים במפה או בוויז או בגוגל מפות את המסלול שלכם והייתם נעזרים בדרך ב- GPS כדי להבטיח שתגיעו למקום אליו רציתם להגיע. סביר להניח שלא הייתם יוצאים לדרך בלי לדעת לאן אתם הולכים אלא אם החלטתם פשוט לברוח או שאתם באמת במצב רוח הרפתקני. אם החלטתם לבנות בית במדינה מערבית אז כנראה שיחייבו אתכם לעבור תהליך של תכנון ואישורים כדי לוודא שלא תסיימו עם בית לא ראוי למגורים בשל סיבות בטיחותיות, תברואתיות או אחרות. בדיוק אותו רעיון תקף כשאתם פותחים עסק. גם כשתפתחו עסק חשוב למפות את התוכניות עד כמה שאפשר. כמובן שמרבית העסקים והסטארט אפים ישנו את התוכניות שלהם פעמים רבות והמציאות תדאג לעצב אותנו לצרכיה אך זה יהיה הרבה יותר מהיר ויעיל אם היה לנו מראש כיוון.

תזרים הכנסה צפוי
תזרים הכנסה צפוי

השלב הראשון הוא להגדיר מי אתם? לשאלה הזו יש באמת שני חלקים; האחד, מי אתם באופן אישי כלומר איזה ניסיון אתם מביאים לעסק או יכולות והשני, מי העסק שלך? כמה שיהיה יותר ברור ללקוחות שלך מה העסק ומה הוא עושה במובן של אילו תועלות הוא יכול לספק לי כך יהיה לך קל יותר לפרסם ולהגיע לקהל הרלוונטי שצריך את מה שיש לך להציע. לרוב כדאי לנסח את התועלת או את ההגדרה של מי העסק במשפט אחד – מה שנקרא לפעמים גם הצעת מכר ייחודית (USP). עוד טריק שיכול לעזור הוא הגדרת הUSP במבנה כזה: "אנחנו כמו ____ (מותג ידוע) ____ רק עבור______".  ראו דוגמא כאן – https://www.laorc.co.il

השלב השני הוא להגדיר מה העסק מציע? נכון שבדרך כלל אפשר פשוט לקרוא לו עסק שמציע שירות xyz או מוצר xyz, אבל מה שצריך לענות עליו הוא אילו פתרונות הוא מספק? לא רק ברמה החומרית אלא ברמה הכלכלית – פסיכולוגית – האם זה חופש או חסכון בזמן? האם זה חסכון בכסף או אפשרות לעשות דברים מסוימים בצורה פשוטה יותר ועם פחות תסכול? רוב הדברים חוסכים לנו זמן או כסף או שגורמים לנו להיראות טוב יותר או להרגיש טוב יותר עם עצמנו. גם כאן חשוב להגדיר זאת כמה שיותר מדויק.

השלב השלישי הוא לא מה אלא למי – כלומר מי הם הלקוחות שלכם? ההגדרה הזו תשתנה כל הזמן ותוכלו לדייק אותה לאחר המכירה הראשונה, 10 הראשונות, השנה הראשונה, השנייה וכולי אך חשוב לצאת לדרך עם הגדרה כמה שיותר מדויקת.
לקריאה נוספת: https://www.tel-aviv.gov.il/Business/BusinessLicense/Pages/BusinessPlan.aspx